„Bezpieczne wakacje”

Wpisane przez: p. Anita Żywiec
Utworzono: 20 czerwiec 2017

policjant 812 i 14 czerwca w naszej szkole odbyły się spotkania profilaktyczno-edukacyjne z policjantami KMP w Krośnie, w których uczestniczyli uczniowie z klas I-III oraz klas VI. O tym, jak bezpiecznie spędzać wolny czas, jak zachowywać się na drodze, aby nie stwarzać zagrożenia, opowiadali uczniom: mł. asp. Izabela Guzik oraz sierż. sztab. Maciej Rajnik.

Celem spotkania było przypomnienie podstawowych zasad ruchu drogowego, do których powinni stosować się piesi i rowerzyści, m.in. prawidłowego przechodzenia przez jezdnię, konieczności posiadania elementów odblaskowych, oświetlenia roweru i innych.  Policjanci mówili także o zachowaniu bezpieczeństwa nad wodą i w czasie podróży oraz zasadach, jakie należy przestrzegać w kontaktach z osobami obcymi. Ważnym elementem spotkania było przypomnienie numerów alarmowych, na które należy dzwonić, kiedy zdarzy się wypadek.

Odpowiedzialność prawna nieletnich to kolejny temat, który poruszany był podczas spotkania ze starszymi uczniami. Szóstoklasiści mogli posłuchać ciekawych informacji o pracy policjantów, zapoznać się ze sprzętem, w który wyposażony jest policjant pełniący służbę patrolową oraz przymierzyć sprzęt, który na co dzień użytkuje policjant oddziałów prewencji.

Na najmłodsze dzieci czekała niespodzianka. Na spotkanie przybył mł. asp. Robert Szajna i pies policyjny Gabadol. Podczas prelekcji dzieci dowiedziały się
o instynktach kierujących zachowaniem psa,  o oznakach jego ewentualnego agresywnego zachowania. Dzieci nauczyły się, jak poprawnie przyjąć postawę „żółwia”, aby zminimalizowań skutki w razie bezpośredniego ataku. Na koniec spotkania wszyscy obejrzeliśmy mały pokaz umiejętności psa policyjnego. Gabadol okazał się bardzo przyjacielskim i posłusznym psem i zaprezentował dzieciom swoje umiejętności, perfekcyjnie wykonując polecenia i komendy swojego Pana.

Serdecznie dziękujemy Policjantom z KMP w Krośnie za ciekawe i pouczające spotkanie, które z pewnością przyczyni się do tego, że nasze dzieci wrócą z wakacji całe i zdrowe.