Magia teatru

Wpisane przez: p. Elżbieta Gancarz
Utworzono: 24 październik 2017

Świat jest teatrem, aktorami ludzie…

William Szekspir

ob1

W dniu 23 października w gościnnym Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza uczniowie klas IV-VI naszej szkoły mieli okazję poznać historię teatru, sztuki prawie starej jak świat. W sposób przystępny i okraszony zabawą aktorzy przedstawili dzieciom narodziny Melpomeny-muzy patronującej sztuce tragicznej. Przy dźwiękach muzyki i efektów specjalnych występujący- starali się zaprezentować ewolucję dramatu i teatru na przestrzeni wieków, ze szczególnym uwzględnieniem niebagatelnej roli starożytnej Grecji, gdzie z pieśni na cześć boga Dionizosa narodziła się wyjątkowa sztuka-teatr.

Dziś-w dobie królestwa X Muzy mamy obowiązek uczyć młodsze pokolenie szacunku i godnego przyjęcia spektaklu teatralnego oraz jego twórców i uczestników. Owo spotkanie było swoistym hołdem dla Sofoklesa, Ajschylosa czy Eurypidesa, nie umniejszając roli genialnego Szekspira, Moliera czy komedii dell’arte. Dzieci, zarówno program, jak i wykonawców oraz sposób przekazu przyjęli bardzo ciepło. Dowiedzieli się, jak nazywają się niektóre miejsca w teatrze, zobaczyli wyjątkowe: tragiczne i komiczne maski antyczne. Nauczyli się również, że aktorstwo to trudna sztuka(przede wszystkim Michał Wierdak z klasy IV C, który wcielił się w rolę Julii) jak również wyzbycia się picia i jedzenia dla wiernego odbioru niepowtarzalnej magii teatru.

Już dziś mamy nadzieję na kolejne spotkanie, tym razem w promieniach słońca.

Elżbieta Gancarz