„Razem możemy zrobić coś dobrego”

Wpisane przez: opiekunowie wolontariatu
Utworzono: 18 grudzień 2019
Odsłony: 983

„Razem możemy zrobić coś dobrego” spotkanie z cyklu "Ludzie Niezwykli” w PBW w Krośnie

11 grudnia 2019 r. uczniowie z klas VIII wzięli udział w spotkaniu z cyklu ”Ludzie Niezwykli”, które odbyło się w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Krośnie. Gośćmi spotkania byli: ksiądz dyrektor Centrum Medyczno-Charytatywnego Caritas w Krośnie, opiekun Szkolnego Koła Wolontariatu w Krośnie oraz uczniowie – wolontariusze z II LO w Krośnie.
Opiekun koła Zbigniew Suchodolski w pierwszej części spotkania  przedstawił ogólne założenia wolontariatu i opowiedział o pracy wolontariuszy „hospicyjnych”, którzy pomagają w opiece nad pensjonariuszami krośnieńskiego hospicjum.

„Praca z ludźmi naznaczonymi stygmatem śmierci jest bardzo trudnym i odpowiedzialnym rodzajem służby społecznej. Wymaga nie tylko bezinteresownego poświęcenia własnych sił i umiejętności dla dobra drugiego człowieka, ale przede wszystkim determinacji, wrażliwości, wytrzymałości, umiejętności łączenia współczucia ze sprawnością działania. Przyjmując uczestnictwo w umieraniu, trzeba mieć przede wszystkim tę moc wewnętrzną, która pozwala przełamać lęk przed najbardziej oczywistą a zarazem najbardziej niezrozumiałą prawdą życia i pokonać naturalny opór przed kontaktem żywego z nieżyjącym”.
O tych niełatwych doświadczeniach opowiadali w dalszej części spotkania: ksiądz Marek Zarzyczny dyrektor Centrum Medyczno-Charytatywnego Caritas w Krośnie oraz wolontariusze ze Szkolnego Koła Wolontariuszy przy II LO w Krośnie.
Ksiądz podkreślił w swojej wypowiedzi, że hospicjum jest miejscem, w którym przeplatają się ze sobą wzajemnie życie i śmierć. Dzięki olbrzymiemu zaangażowaniu tych młodych „niezwykłych ludzi”, nasi uczniowie mogli dowiedzieć się, kim jest współczesny wolontariusz, który przychodzi nieść pomoc w hospicjum, a także co skłania go do wyboru drogi pomocy drugiemu człowiekowi.

foto

Przewiń na górę