Z życia szkoły

REGULAMIN ORGANIZACJI I FUNKCJONOWANIA KLAS SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 14 W KROŚNIE

W CZASIE EPIDEMII SARS-COV-2 – od 1 września 2020 r. uzgodniono i zaopiniowano pozytywnie przez
Radę Pedagogiczną i Radę Szkoły

w dniu 26.08.2020

jest dostępny Tutaj

Informacja dotycząca regulaminu i załączników ( w tym załącznika nr 1 dla rodziców uczniów) zostanie przesłana przez zakładkę WIADOMOŚCI w dzienniku elektronicznym LIBRUS przez wychowawców klas

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania 2020

Wpisane przez: M. Kokosza, A. Miezin
Utworzono: 06 październik 2020
Odsłony: 229

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania przypada na 29 września (wtorek). Święto zostało ogłoszone w 2001 r. z inicjatywy Polskiej Izby Książki. To święto, którego najważniejszymi beneficjentami są dzieci.

Czytanie im na głos stymuluje ich rozwój, wzbogaca słownictwo, a przede wszystkim rozwija wyobraźnie i buduje więzi międzyludzkie, w tym między rodzicami, dziadkami a dziećmi, którym książki są czytane. Głośne czytanie trenuje także mózg, poprawia krążenie i pomaga zachować psychiczną równowagę. Niektórzy twierdzą, że również odmładza i wygładza zmarszczki poprzez rozluźnianie mięśni twarzy.

Idea głośnego czytania znalazła uznanie wśród bibliotekarzy, aktorów, nauczycieli, lekarzy, terapeutów i rodziców, którzy chętnie angażują się w ten projekt. Z tej okazji w bibliotekach organizowane są różnorodne spotkania czytelnicze. Także w naszej szkole odbyło się Święto czytania. Dla najmłodszych uczniów klas pierwszych, drugich i trzecich zaprezentowano bajeczki logopedyczne o królewiczu , leśnych duszkach i innych mieszkańcach lasu. Dzieci z wielką uwagą uczestniczyły  zajęciach. Uwieńczeniem ich pracy i dziełem ich twórczej wyobraźni stały się ilustracje, które wykonały samodzielnie. Piękne, kolorowe obrazy można podziwiać na ekspozycjach przy świetlicy szkolnej.

Jakie korzyści płyną z głośnego czytania dziecku?

1. To cudowny sposób na wspólne spędzenie czasu i zbudowanie prawdziwej, trwałej więzi z dzieckiem. To chyba najważniejsza zaleta wspólnego czytania!

2. Chyba nie trzeba przypominać, że czytanie rozbudza wyobraźnię, ale również ciekawość świata.

3. Dzieci, którym rodzice czytają od dzieciństwa, szybciej same uczą się tej umiejętności.

4. Głośne czytanie może być świetnym sposobem na rozwiązanie problemów wychowawczych. Obecnie można znaleźć książki, które opowiadają o przeróżnych problemach dzieci: tolerancja, pojawienie się rodzeństwa, adaptacja w szkole. To genialna okazja do dyskusji i wyciągania wniosków z przygód książkowego bohatera.

5. Dzieci, którym się czyta i które w efekcie same czytają dużo książek są genialne w ortografii, tworzeniu własnych opowiadań, układaniu zdań i mogłabym wymieniać bez końca.... Nie wspominam nawet już o niezwykłym bogactwie języka.

Dlatego Warto Czytać !

foto

Przewiń na górę