Żyjmy ekologicznie

Wpisane przez: p. Magdalena Urbańska

12Co roku w Polsce sprzedaje się wiele milionów baterii. Wyrzucanie ich do kosza źle wpływa na środowisko i na organizm człowieka. Baterie zawierają sporą ilość metali ciężkich takich jak kadm, ołów i rtęć. Jedna bateria może skazić 1m3  gleby i zatruć 400 litrów wody. Dlatego po jej zużyciu należy ją umieścić w specjalnie do tego przeznaczonym pojemniku. Zebrane baterie są segregowane i przekazywane do recyklingu lub unieszkodliwiane i odpowiednio składowane.

Doskonale już o tym wiedzą pierwszoklasiści. 9 XII 2016r, gościliśmy panią ekolog ze Stowarzyszenia "EKOSKOP". W ramach czwartej edycji akcji edukacyjno-informacyjnej „Naładowani ekologią”,  Stowarzyszenie promuje prawidłowe postępowanie ze zużytymi bateriami i akumulatorami.

Dzieci obejrzały teatrzyk kukiełkowy, w którym główny bohater - dziadek Władek- wyrzucał zużyte baterie nieopodal jeziora. Po pewnym czasie przez nielegalne składowisko, doszło do skażenia gleby i roślin. Uczniowie znakomicie dostrzegli problem i szybko znaleźli rozwiązanie. Aby zachęcić ich do dbania o środowisko i segregacji odpadów, każdy  otrzymał pudełeczko do zbiórki baterii.

Zajęcia były bardzo ciekawe i pouczające.