Interaktywna wystawa ,,Świat zmysłów"

Wpisane przez: p. M. Wach, p. D. Łasowska
swiat zmyslow 13
W styczniu 2018 roku, klasy III b i III e były w Muzeum Podkarpackim w Krośnie na interaktywnej wystawie ,,Świat zmysłów", przygotowanej przez Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Ta niezwykła wystawa została podzielona na 3 części i każda z nich prezentowała inny aspekt działania zmysłów. Pierwsza część to ,,Receptory - rejestratory sygnałów dla układu nerwowego". Dzieci mogły zdobyć wiedzę o wadach wzroku, poznać budowę ucha, wyznaczyć własną krzywą słyszalności oraz zwiedzić ,,ogród zapachów". Druga - ,,Mono czy stereo", to modele prezentujące, jak bodźce płynące do mózgu z dwóch źródeł - dwojga oczu czy dwojga uszu - zwiększają jego możliwości odbiorcze. W eksperymentach z trójwymiarowymi obrazami, dzieci mogły zrozumieć, dlaczego para oczu jest potrzebna do prawidłowej oceny odległości, a para uszu do właściwej oceny kierunku dźwięku. W trzeciej części - ,,szukać zmysły", poprzez triki optyczne i iluzje akustyczne, dzieci mogły sprawdzić swój refleks i poczucie równowagi, zagrać na ,,dziwnym pianinie",a także poddać się bodźcom powodującym złudzenia słuchowe.

Celem tej niezwykłej wystawy jest zdobywanie wiedzy poprzez zabawę, rozbudzanie zainteresowania nauką i jej rozwojem, według znamiennych słów Konfucjusza: Usłyszałem i zapomniałem. Zobaczyłem i zapamiętałem. Zrobiłem i zrozumiałem.