Konferencja podsumowująca c.d.

12 marca 2015 r. w sali Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza odbyła się uroczysta konferencja podsumowująca projekt edukacyjny polsko – norweski „Od tablicy do tabletu – podróż z tabletem szlakiem zabytków UNESCO Norwegii i Polski”. Organizatorem tej imprezy, która miała charakter środowiskowy, byli dyrekcja i nauczyciele Miejskiego Zespołu Szkół z Oddziałami Integracyjnymi w Krośnie.

Wzięli w niej udział uczestnicy projektu – uczniowie i nauczyciele MZSzOI w Krośnie, nauczyciele z gimnazjum Unggdomsskule Fjell z Norwegii , Dyrektor Programów Stypendialnych pani Katarzyna Aleksandrowicz, reprezentująca Fundację Rozwoju Systemów Edukacji z Warszawy, z-ca prezydenta Urzędu Miasta Krosna pan Bronisław Baran, przedstawiciele Kuratorium Oświaty z Krosna, nauczyciele i uczniowie placówek oświatowych w Krośnie oraz rodzice.

Projekt realizowany był od kwietnia 2014 roku do marca 2015r. MZSzOI w Krośnie jest pierwszą i jedyną szkołą w woj. podkarpackim, która rywalizowała w konkursie wniosków z wyższymi uczelniami i otrzymała dofinansowanie na realizację projektu z funduszy norweskich i funduszy EOG (na liście zatwierdzonych projektów znajduje się tylko 5 szkół z całego kraju, pozostałe 20 to uczelnie wyższe).

Dyrektor Programów Stypendialnych p. Katarzyna Aleksandrowicz podkreśliła, iż tematyka projektu, cele i sposób realizacji zwrócił uwagę członków komisji. Ponadto, jak podkreśliła, wniosek był profesjonalnie przygotowany.

W ramach projektu uczniowie i nauczyciele z MZSzOI w Krośnie realizowali szereg działań. Odbyły się seminaria z zakresu wykorzystania technologii IT w procesie uczenia się (szkoły otrzymały na wyposażenie tablety - 15 dla szkoły z Norwegii i 15 dla MZSzOI), seminaria na temat zabytków wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zorganizowano dla uczniów z obydwu szkół konkurs plastyczny i fotograficzny dotyczący miejsc UNESCO. Jedynym z działań projektowych były wyjazdy partnerskie uczniów i nauczycieli. W sierpniu ubiegłego roku norweska młodzież (20 uczniów i 10 nauczycieli) odwiedziła Krosno. Z rewizytą uczniowie „czternastki” udali się w październiku (20 uczniów i 10 nauczycieli). Ponadto nauczyciele obu współpracujących szkół brali udział w trzech wizytach roboczych. Kadra dydaktyczna i zarządzająca mogła poszerzyć swój warsztat pracy, porównać metody i formy pracy, poznać różnice i podobieństwa polskiego i norweskiego systemu edukacji.

Uwiecznieniem współpracy szkół z Norwegii i Polski jest pięknie wydany przewodnik „Szlakiem zabytków światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO w Polsce i Norwegii”.

Podczas konferencji wystąpił dyrektor MZSzOI Robert Guzik podkreślając walory tego typu projektów, w których zaangażowana jest szeroka grupa młodzieży i nauczycieli. Daje to nieocenione korzyści dla wszystkich ; uczy tolerancji, akceptacji dla ludzi o odmiennej kulturze, integracji oraz przygotowuje do życia we współczesnej Europie.

W trakcie konferencji przedstawione zostały prezentacje multimedialne, krótkie filmy przygotowane przez grupy seminaryjne z Krosna i Fjell. Całą imprezę uświetniły występy wokalne, taneczne, sportowe uczniów MZSzOI w Krośnie. Konferencja podsumowująca projekt na długo pozostanie w pamięci wszystkich, którzy byli jej uczestnikami i widzami.

Nauczyciele z „czternastki” już piszą kolejne wnioski o podobne projekty, ponieważ udział w nich daje ogromne korzyści dla całej społeczności szkolnej.

uczestnik projektu: p. Anna Krupa