O projekcie

       W latach roku szkolnym 2013/2014 i 2014/15 w naszej szkole realizujemy projekt "Od tablicy do tabletu - podróż z tabletem szlakiem zabytków UNESCO Norwegii i Polski".

      Projekt finansowany jest ze środków Mechanizmu Finansowego EOG i Norweskiego Mechanizmu Finansowego - program Fundusz Stypendialny i Szkoleniowy. Jest to nasz ogromny sukces, gdyż nasz szkoła jest pierwszą i jedyną szkołą w województwie podkarpackim, która rywalizując w konkursie wniosków z wyższymi uczelniami, otrzymała dofinansowanie na realizację projektu z funduszy norweskich i funduszy EOG (na liście projektów zatwierdzonych znajduje się 5 szkół z całego kraju, pozostałe 20 to uczelnie wyższe). Projekt realizowany jest we współpracy ze gimnazjum Unggdomsskule z Fjell w Norwegii.

      Głównym celem projektu jest wzmacnianie współpracy dwustronnej pomiędzy szkołami partnerskimi na rzecz zmniejszenia różnic ekonomicznych i społecznych, poprzez wzrost poziomu i unowocześnienie procesu edukacji oraz popularyzację wiedzy na temat listy światowego dziedzictwa UNESCO .

      Nasz projekt powstał aby zamienić naukę w inspirujące doświadczenie zbiorowe. Tematyka projektu koncentruje sie na propagowaniu szczególnie cennych zabytków kultury i przyrody, promocję wspólnego dziedzictwa. Realizując działania projektowe pragniemy kształtować tożsamość kulturową uczniów, pogłębić więź łączącą dziedzictwo ze współczesnością. Realizacja projektu przyczyni się do rozszerzenia i pogłębienia współpracy w aspekcie edukacyjnym. Mając na celu podwyższaniu jakości naszej pracy pragniemy skonfrontować i wymienić doświadczenia zawodowe nauczycieli. Projekt pozwoli na poznanie najlepszych praktyk i jednocześnie transfer innowacyjnych rozwiązań. Nauczyciele będą mogli poszerzyć swój warsztat pracy, nabędą widzę merytoryczną w zakresie dydaktyki szczegółowej i metodyki działalności dydaktycznej i wychowawczej. Nabiorą doświadczeń w wykorzystaniu innowacyjnych metod i form pracy zwłaszcza TI. W czasie realizacji projektu uczniowie, współpracując ze swoimi rówieśnikami z krajów partnerskich, nauczą się tolerancji, akceptacji dla ludzi o odmiennej kulturze, rozwiną bardziej swoją świadomość narodową, zintegrują się, przygotują do życia we współczesnej Europie. Współpraca z szkołą norweską daje uczestnikom projektu jedyną w swoim rodzaju szansę i okazję na przełamanie bariery językowo - kulturowej i praktyczne wykorzystanie umiejętności posługiwania się językiem obcym. Przyniesie to niewspółmiernie większe efekty w porównaniu z rezultatami nauczania w szkole.

      W ramach projektu przewidujemy realizację seminariów z zakresu wykorzystania technologii TI w procesie uczenia się oraz znaczenia obiektów z Listy Światowego Dziedzictwa, konkursy plastyczny i fotograficzny dotyczące miejsc UNESCO. Jednym z działań projektowych są wyjazdy partnerskie młodzieży i nauczycieli podczas których planowane są konferencje na temat systemów edukacyjnych, lekcje pokazowe, warsztaty integracyjne z wykorzystaniem IT, wycieczki szlakiem miejsc UNESCO. W każdej ze szkół zorganizowane zostaną Dni Narodowe - Dzień Polski w Norwegii i Dzień Norweski w Polsce. Uwieńczeniem działań projektowych będzie wydanie przewodnika "Szlakiem zabytków światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO w Polsce i Norwegii".

      Projekt wzbogaca ofertę edukacyjną naszej szkoły oraz promuje nowoczesne metody nauczania i uczenia się. Wprowadza korzystne zmiany w organizacji pracy szkoły, zrywa że szkolna rutyną. Realizacja działań angażuje i integruje całą społeczność szkolną. Swoim zaangażowaniem pragniemy kształtować pozytywny wizerunek szkoły- szkoły nowoczesnej propagującej idee integracji europejskiej, szkoły kreatywnej i otwartej na środowisko oraz zaangażowanej w liczne działania.

Powrót