Drukuj

Z wizytą w kopalni

Wpisane przez: p. M. Urbańska, p. A. Żywiec
Odsłony: 576

kopalnia0122 VI uczniowie klasy III a i III d odbyli wycieczkę do Kopalni Soli w Bochni.

Pod opieką przewodników zjechaliśmy windą górniczą i od głębokości 212 m pod ziemią rozpoczęliśmy zwiedzanie trasy podziemnej. Na niej umieszczone są multimedialne stanowiska ekspozycyjne stanowiące unikalną Ekspozycję Multimedialną. Jest to nowoczesna forma prezentacji historii kopalni, rozwoju przemysłu górniczego, jej walorów przyrodniczych, historycznych i kulturowych.

Jedną z atrakcji czekających na nas była kolejka górnicza, którą przemierzaliśmy pewien odcinek trasy. Drugą zaś, to przejście przez niezwykły wehikuł czasu, który przeniósł nas do czasów Bolesława Wstydliwego i księżnej Kingi. Przewodnikom w opowiadaniu o historii kopalni pomagają polscy królowie, żupnicy genueńscy, a także duch Cystersa – mnicha z którego zakonem wiąże się powstanie kopalni w Bochni.

W kaplicy Świętej Kingi- patronki górników solnych- podziwialiśmy stałą ekspozycję szopki bożonarodzeniowej oraz tworzone przez górników przykłady sztuki sakralnej powstałej na przestrzeni wieków. W komorze Ważyn – 250 m pod ziemią w obiekcie sportowym graliśmy w tenisa stołowego, koszykówkę i piłkę nożną, a nawet w badmintona. Po tak intensywnym wysiłku sportowym z przyjemnością zjedliśmy pyszny obiad w poziemnej restauracji. Wycieczka była bardzo ciekawa, a wrażenia pozostaną z nami na długi czas.

foto1