Drukuj

Szkolenie w Barcelonie.

Wpisane przez: p. R. Dumanowska
Odsłony: 456

foto1

W ramach  międzynarodowego projektu „Przystanek Europa” w dniach 20-25 września 2021 grupa nauczycielek naszej szkoły brała udział w szkoleniu organizowanym przez Europass Teacher Academy w Barcelonie. Tematem kursu było zarządzanie konfliktami, emocjonalna inteligencja i przeciwdziałanie przemocy rówieśniczej, która jest uznawana za jedno z największych zagrożeń zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. W zajęciach uczestniczyli nauczyciele z Polski – Krosno, Gliwice oraz z Rumunii -  Tulcea, Targoviste. Pracowaliśmy indywidualnie i w grupach wykorzystując metody aktywizujące, pobudzające kreatywność, które będzie można wykorzystać na lekcjach w szkole.

Po zajęciach zwiedzałyśmy stolicę Katalonii, która ma bogate dziedzictwo historyczne  dzięki średniowiecznej dzielnicy Barri Gotic i pięknym modernistycznym budynkom Anonio Gaudiego – Casa Batllo’, Casa Mila’,  bajkowy Park Guell. Ale największe ważenie wywarła na nas Sagrada Familia, niedokończone dzieło architekta, która zawiera w sobie symbole odwołujące się do czterech „ królestw” roślin, zwierząt, minerałów i człowieka. Obowiązkowym punktem było zwiedzenie stadionu FC Barcelona – Camp Nou. Miałyśmy też okazję uczestniczyć w La Merce’ fiestas. Jest to obchodzone co roku 24 września święto na cześć patronki miasta Virgen de la Merced , pełne oszałamiających pokazów i niesamowitych wydarzeń takich jak Correfoc, które odbywa się po zmierzchu, gdzie specjalne grupy w przebraniach biegają po ulicy z fajerwerkami, petardami i ogniem strzelającym z ust smoków i innych stworów. Inną atrakcją podczas tej uroczystości były Castellers - słynne ludzkie wieże oraz parada gigantów impreza rozrywkowa dla całych rodzin. Skosztowałyśmy też kuchni katalońskiej opartej na świeżych rybach, warzywach i wysokiej jakości wędlinach.

Był to bardzo intensywny i owocny tydzień. Nabyłyśmy wiedzę  przydatną do pracy w szkole, poznałyśmy ciekawych ludzi, z którymi wymieniłyśmy się doświadczeniami w pracy dydaktycznej i wychowawczej oraz  zobaczyłyśmy wyjątkowe miejsca w tym pięknym mieście.