Tytuł artykułu

W kolejnych dniach młodzież brała udział w ciekawych rozgrywkach sportowych oraz naukowych w centrum „Vil Vite”. Niezwykłe zabytki wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, które mogliśmy podziwiać to: miasteczko Bryggen, fiordy Sognefjore, drewniany kościół klepkowy Fautof stavkirke.

Stara część miasteczka Bryggen to położone blisko siebie drewniane budynki, w których mieszczą się muzea, restauracje i sklepiki. Niezwykle interesujące są wąskie uliczki między budynkami, które są wyłożone drewnem. Sognefjord to najdłuższy i najgłębszy fiord Norwegii. Podziwialiśmy go płynąc promem przy początkowo pięknej pogodzie, która po kilku godzinach zmieniła się w pochmurny, deszczowy dzień (tak typowy dla tego regionu).

Fiordy to głębokie zatoki ,mocno wciągnięte w głąb lądu. Wyniosłe, niemal prostopadłe ściany skalne wznoszą się ponad 1000m nad poziom wody, by niespodziewanie ustąpić miejsce łagodnemu brzegowi z gospodarstwami lub niewielkimi miasteczkami. Ze szczytów skał spływały liczne wodospady. Wszyscy uczestnicy wyjazdu byli zafascynowani niezwykłymi widokami. W ostatnim dniu pobytu w szkole w Fjell, rodzice norweskich uczniów przynieśli dania na szwedzki stół. Wspólna kolacja były okazją do rozmów zdjęć i pożegnań.

Mamy nadzieję, że przyjaźnie które zostały zawiązane, będą utrzymywały się przez długi czas.

uczestnik projektu: p. Anna Krupa