NO SCRIPT

Felix znaczy szczęśliwy-rola edukacji filmowej

felixMłody widz, poszukujący swojego miejsca w świecie, nieustannie próbuje nazywać własne odczucia, by nie czuć się zagubionym. Utożsamienie się z bohaterem filmowym przychodzi mu niezwykle łatwo. Uczeń, śledząc postępowanie rówieśnika na ekranie, uczy się rozwiązywać własne problemy.

Autorzy projektu

W dniu 3 października klasy IV-VI uczęszczające do naszej szkoły miały okazję po raz kolejny uczestniczyć w filmowym  projekcie Nowe Horyzonty, którego celem jest wychowanie dzieci i młodzieży w duchu wartości, takich jak miłość, przyjaźń, tolerancja. Bohaterem tego dnia był utalentowany chłopiec o imieniu Feliks(z j. łac. felix oznacza szczęśliwy).Dzięki zapobiegliwości i determinacji jego mamy oraz własnej ciężkiej pracy dostał się do elitarnej prywatnej szkoły, gdzie niestety nie miał łatwo, ze względu na to, że pochodził m.in. z biednej rodziny, był nowy i miał ciemny kolor skóry. Chłopiec był delikatny, drobny, wrażliwy, ale jego siłą była muzyka. Jego ojciec nie żył. Jego życie przerwało uzależnienie od alkoholu. Mama chłopca nie tylko sama musiała wychować trójkę dzieci, ale zapewnić im również godne warunki bytowe. Pracując u zamożnego, nieco zdziwaczałego, ale wielkodusznego mężczyzny-mogła liczyć  na jego wsparcie.

Film ma głębokie przesłanie o charakterze uniwersalnym. Otóż tłumaczy nam wszystkim, co w życiu jest najważniejsze, a jest nim przede wszystkim dążenie do spełnienia swoich marzeń. Film, obok negatywnych postaw kolegów ze szkoły Feliksa, którzy gardzą nim z powodu braku odpowiedniego statusu społecznego, dokuczają mu, obserwujemy też postawy godne naśladowania jak pomoc słabszym, dobroć, wyrozumiałość. Była to swoista lekcja życia. Można w tym miejscu odnieść się do słów Jana Pawła II który powiedział:

 Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi, a Feliks dzielił się skromnością, radością życia i pasją. Wyrażam nadzieję, że ta projekcja pozwoli zrozumieć bardzo młodemu człowiekowi, że bez miłości i troski rodziców,nie zrealizowałby swoich tęsknot,marzeń,celów.

E.Gancarz

Share

Partner szkoły

nowy styl 1

Piosenka "Nasza Szkoła"

skrzaty

Kronika Klas I-III

Kronikarz

Kliknij skrzata

 

Konkursy

Blog ŚWIETLICOWY ZAKĄTEK

UNESCO

unesco logo

blog

Galeria prac plastycznych

arte1

Gazetka "Puk! Puk! Czternastka"

Facebook

images

O szkole

O szkole

Licznik odwiedzin

Jesteś osobą, która odwiedziła naszą stronę.

W tej chwili

Odwiedza nas 243 gości oraz 0 użytkowników.

Dane teleadresowe

© 2014 Szkoła Podstawowa nr 14 z Oddziałami Sportowymi i Integracyjnymi im. Polskich Olimpijczyków w Krośnie
ul. Wojska Polskiego 45

38-400 Krosno
Początek strony