Poznaj, zanim ocenisz….

Wpisane przez: p. Sebastian Staroń
Utworzono: 03 październik 2018
Odsłony: 517

B2W „Czternastce” odbyło się niezwykłe spotkanie z wyjątkowym gościem ze szkoły nr 3 w Krośnie. Uczestniczyły w nim klasy VII, VIII i III gimnazjum. Tematem spotkania był Autyzm. Jak to przedstawił nasz gość Bartek, jest to coś z czym żyje już długo.

Czym jest autyzm? Na to pytanie nie ma jasnej odpowiedzi. Na przestrzeni lat powstało wiele nieprawdziwych i niezwykle krzywdzących opinii na temat przyczyn autyzmu. Szczególnie dotknięte zostały tym wypaczonym obrazem najbliższe rodziny. Dzięki dokonaniom najnowszej medycyny i psychologii, można z całą pewnością stwierdzić, że jest to zaburzenie czy schorzenie biologiczne, ale niestety dotyka coraz większej ilości dzieci. Dopiero dzisiaj można stwierdzić, że nie jest to rzecz, która jest „nowością”. „Schorzenie” to zdarzało się, jak wynika z analizy i badań poszczególnych przypadków, w dawnych wiekach. Bartek przedstawił wielu wielkich tego świata, którzy byli dotknięci autyzmem, m.in. Wolfgang Amadeusz Mozart, Albert Einstein, Isaak Newton czy Andy Warhol. Prezentacja, którą przygotował nasz gość wraz ze swoją panią pedagog Wiolettą Gomułką, była bardzo interesująca oraz inspirująca do dalszego poznawania tego tematu. Sposób w jaki Bartek opowiadał o tym jak jemu żyje się z autyzmem (ZA – Zespół Aspergera) spotkał się z ogromnym zainteresowaniem ze strony uczniów jak i nauczycieli. Dzięki uczestnictwu w tej prezentacji dowiedzieliśmy się jakie są typowe zachowania, które mogą wskazywać na autyzm, jak osoba dotknięta tym schorzeniem odbiera otoczenie oraz w jaki sposób reagować na niektóre zachowania, które mogą wydawać się nam inne niż te do których jesteśmy przyzwyczajeni.
Jak widać na przykładach z historii, czy też w dzisiejszych czasach, nie można oceniać ludzi, tak jak i książki po okładce. Ludzie tacy jak Bartek, bardzo często w dorosłym życiu odnajdują się w pracy zawodowej i są niezwykle oddani, jak i wyjątkowymi fachowcami w tym co robią. Poznają swój fach, jak to określił nasz gość w sposób niemal obsesyjny, co jest niezwykle cenione przez pracodawców. Jak widać na przykładach z przeszłości jak i z czasów najnowszych, te osoby są wybitnymi jednostkami, które w bardzo wielu przypadkach okazują się geniuszami.

Aby lepiej poznać jak to jest żyć z autyzmem polecamy kilka tytułów książek; „Autyzm, przełom w podejściu”, „Przytul misia”, czy groźnie brzmiący tytuł „Świry, dziwadła i zespół Aspergera” oraz filmów jak; „ W kosmosie nie ma miłości”, „Mozart i wieloryb”, „Latarnia morska orek”, „Niespodziewana podróż”, które dotykają tego tematu. Wiele informacji można znaleźć w Internecie. Warto więc poświęcić trochę czasu, by zaznajomić się z niektórymi pozycjami. To zapewne poszerzy naszą wiedzę, czy po prostu dowiemy się ….. jak to jest żyć z autyzmem.

Przekaz z jakim przyjechali do nas nasi goście był jednoznaczny: poznaj to czego nie rozumiesz, dopiero wtedy wydaj opinię, bo nie wiesz jaka historia stoi za każdym z nas.

B2

Przewiń na górę