W kręgu kultury islamu

Wpisane przez: Administrator
Utworzono: 16 maj 2008

W dniach 25 – 26 kwietnia 2008r. odbyły się w Warszawie warsztaty dla nauczycieli Szkół Stowarzyszonych UNESCO „W kręgu kultury islamu”. Były one kolejnym punktem programu „W kręgu kultury islamu”, który jest realizowany od 2005r. przez Polski Komitet ds. UNESCO i Stowarzyszenie ARABIA.pl.
         Z racji faktu, że Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 14 w Krośnie już od kilkunastu lat należy do grupy Szkół Stowarzyszonych UNESCO, opiekunowie szkolnego klubu UNESCO – Renata Nowak-KogutMatylda Gronicka – uczestniczyły również w warsztatach UNESCO w Warszawie.

Tam wraz z grupą 28 innych nauczycieli szkół ASPnet UNESCO, nauczycielki z SP nr 14 uczestniczyły w pierwszym dniu zajęć w wykładach prowadzonych przez znakomitych polskich pracowników naukowych. Spośród nazwisk wymienić można – dr hab. Barbara Weigl – profesor w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej i Akademii Pedagogiki Specjalnej, autorka wielu publikacji o tematyce edukacji wielokulturowej; prof. Dr hab.  Marek Dziekan – arabista i islamista, autor ponad 300 prac naukowych i przekładów; Bogusław Zagórski – arabista i islamista, badacz zagadnień cywilizacji muzułmańskiej, autor polskiego systemu transkrypcji języków arabskiego i perskiego; Katarzyna Górak-Sosnowska – doktor nauk ekonomicznych, badacz problematyki społeczno-gospodarczej świata arabskiego, trener edukacyjny, redaktor portalu ARABIA.pl.
Słuchając wykładów nauczyciele warsztatów mieli możliwość poszerzenia swojej wiedzy na temat islamu i świata arabskiego w kategoriach: państwa, religii, kultury, społeczności muzułmańskiej i mechanizmów zmian postaw społecznych wobec cywilizacji i kultury muzułmańskiej.

Drugi dzień spotkania miał formę zajęć warsztatowych prowadzonych przez trenerów Stowarzyszenia ARABIA.pl –    p. Magdalenę Kubarek – doktor arabistyki, redaktor portalu ARABIA.pl; i p. Dalię Nazmi-Fahim – arabistka, doktorantka w Zakładzie Arabistyki UW, prowadząca zajęcia z dialektu egipskiego.
Pracujący w grupach nauczyciele warsztatów UNESCO poznali bliżej kulturę świata muzułmańskiego. Prowadzący zajęcia trenerzy w bardzo ciekawy sposób przybliżyli zagadnienia takie jak: życie duchowe muzułmanów, prawo muzułmańskie, kaligrafia, alfabet arabski, cyfry arabskie, moda świata islamu.
Dodatkowo uczestnicy warsztatów mieli możliwość zasmakowania tradycyjnej kuchni arabskiej podczas uroczystego obiadu. Główne danie stanowiło tzw. nasi goreng – ryż gotowany w sosie sojowym, z kurczakiem, cebulą, czosnkiem, przyprawione curry, podane z kuskus. Uczestnicy spróbowali również najpopularniejszej przekąski bądź deseru kuchni arabskiej tzw. baklawy – słodkie ciasto zapiekane z orzechami, migdałami i miodem.

Nad właściwym przebiegiem i profesjonalną organizacją warsztatów czuwały p. Ilona Morżoł – koordynator warsztatów „W kręgu kultury islamu” z ramienia PK ds. UNESCO i p. Krystyna Urbańska – koordynator programu Szkół Stowarzyszonych UNESCO

Renata Nowak-Kogut

foto.gif