Cała Polska czyta dzieciom

Wpisane przez: Administrator
Utworzono: 28 maj 2008

Fundacja ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom (do stycznia 2006 roku Fundacja ABCXXI - Program Zdrowia Emocjonalnego) została założona w grudniu 1998 r. przez Irenę Koźmińską, która pełni w niej funkcję prezesa. Celem Fundacji jest wspieranie zdrowia emocjonalnego - psychicznego, umysłowego oraz moralnego - dzieci i młodzieży poprzez działania oświatowe, edukacyjne.
    Od 1 czerwca 2001 Fundacja zainaugurowała kampanię społeczną "Cała Polska czyta dzieciom", w celu uświadomienia społeczeństwu ogromnego znaczenia czytania dziecku dla jego rozwoju emocjonalnego oraz wyrobienia u dorosłych nawyku codziennego czytania dzieciom. Naukowcy i praktycy zgodnie twierdzą, że czytanie dziecku na głos uczy je języka i myślenia, rozwija pamięć i wyobraźnię, przynosi wiedzę i wzorce moralnych zachowań.

W czerwcu 2002 Fundacja zorganizowała I Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom (OTCD), w którym wzięło udział ponad 150 miejscowości.
Rok później w II OTCD uczestniczyło 300 miejscowości, w roku 2004 - ponad 1000, zaś w IV OTCD w 2005 roku - ponad 1300. Tydzień rozpoczyna się wspólnym czytaniem Lokomotywy, a kończy Paradą Koziołka Matołka w wykonaniu dzieci poprzebieranych za postaci bajkowe. W wielu miejscowościach dzieci przedkładają władzom samorządowym prośby o lepsze wyposażenie bibliotek w książki lub przywrócenie zajęć dla dzieci w domach kultury.
Inne stałe akcje w ramach kampanii to min.: Ogólnopolskie Urodziny Kubusia Puchatka (14 października, rocznicę pierwszego wydania książki), Mikołajki z Mikołajkiem, Zima z książką, Czytanie zbliża - cykl integracyjnych imprez czytelniczych dla dzieci niepełnosprawnych i zdrowych, Wiosenna Zbiórka Książek. W październiku 2003 Fundacja rozpoczęła nowe programy – „Czytające Szkoły" oraz "Klub Czytających Przedszkoli". Do chwili obecnej do programów przystąpiło już ponad 1300 szkół i prawie 1300 przedszkoli. Szkoła nasza przystąpiła do kampanii w 2004 roku ,  otrzymując  Wyróżnienie Specjalne w Ogólnopolskim  Konkursie  na najlepiej przeprowadzona kampanię.
  Jest tylko jeden skuteczny sposób, aby uczynić czytanie równie lub bardziej atrakcyjnym od telewizji - jest to głośne czytanie dziecku w przyjaznej atmosferze. Dziecko czuje się wtedy ważne i kochane, jego wiedza językowa i ogólna poszerza się i za kilka lat bez trudu i chętnie samo będzie czytać. Trzeba zainwestować co najmniej 10 -12 lat w głośne czytanie dziecku, by wychować czytelnika, nikt bowiem nie rodzi się czytelnikiem.

Marta Kokosza

Opiekun akcji