"Mogę wszystko"

Wpisane przez: Administrator
Utworzono: 28 październik 2008
     Od 17. 10. 2008 r. w szkole realizowany jest program „Mogę wszystko”, w ramach Rządowego programu wyrównywania szans edukacyjnych dzieci i młodzieży 2008 r. „Aktywizacja jednostek samorządu terytorialnego i organizacji pozarządowych”

Program ma na celu stworzenie cyklu zajęć pozalekcyjnych i pozaszkolnych o charakterze artystyczno-kulturalnym oraz edukacyjnym umożliwiających wyrównywanie braków i uzupełnienia wiedzy oraz rozwijanie zainteresowań i uzdolnień uczniów, a także zaspokajanie potrzeby aktywnego spędzania wolnego.
     Zgodnie z Rządowym programem wyrównywania szans edukacyjnych dzieci i młodzieży „Aktywizacja jednostek samorządu terytorialnego i organizacji pozarządowych” realizowany przez nas program skierowany jest do uczniów  naszej szkoły, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci najmłodszych, dzieci oddziału „0” i klas I - III.
     Celem programu jest rozszerzenie podstawowej oferty edukacyjnej i wychowawczej kierowanej do uczniów, ułatwienie im dostępu do instytucji kultury oraz rozwijania zdolności i zainteresowań artystycznych, a także u
świadomienie rodzicom i opiekunom potrzeb edukacyjnych dzieci, wdrożenie nowego modelu pracy z uczniem skoncentrowanego na podnoszeniu kompetencji kluczowych oraz wzmocnienie funkcji wychowawczej szkoły, rodziny, a także zagospodarowanie czasu wolnego uczniów.
     Dodatkowe zajęcia (pozaszkolne i pozalekcyjne) dla uczniów ukierunkowane na rozwój kompetencji kluczowych, ze szczególnym uwzględnieniem ICT, języków obcych, edukacji muzycznej i plastycznej, nauk matematyczno – przyrodniczych.

Współczesna szkoła ma dbać przede wszystkim, zgodnie z podstawowym założeniem reformy systemu edukacji, o wszechstronny rozwój osobowości ucznia, kształtować w nim takie cechy jak: otwartość, aktywność, kreatywność i zaangażowanie. Świetnym polem do realizacji tego zadania mogą być zajęcia pozalekcyjne, będące przedłużeniem procesu dydaktyczno-wychowawczego, a zarazem formą rozwijającą zainteresowania i uzdolnienia ucznia, a także zagospodarowującą kulturalny wypoczynek i rozrywkę.