Z życia szkoły

REGULAMIN ORGANIZACJI I FUNKCJONOWANIA KLAS SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 14 W KROŚNIE

W CZASIE EPIDEMII SARS-COV-2 – od 1 września 2020 r. uzgodniono i zaopiniowano pozytywnie przez
Radę Pedagogiczną i Radę Szkoły

w dniu 26.08.2020

jest dostępny Tutaj

Informacja dotycząca regulaminu i załączników ( w tym załącznika nr 1 dla rodziców uczniów) zostanie przesłana przez zakładkę WIADOMOŚCI w dzienniku elektronicznym LIBRUS przez wychowawców klas

Spotkanie z absolwentem naszej szkoły.

Wpisane przez: p. P. Sęk
Utworzono: 03 marzec 2021
Odsłony: 140

SPOTKANIE Z ABSOLWENTEM NASZEJ SZKOŁY Z KLASĄ IIIc

            W dniu 24 lutego 2021 r. gościem klasy IIIc był absolwent naszej szkoły Tomek Byncz. Wielu nauczycieli pamięta Tomka jako ucznia, który pomimo swojej niepełnosprawności, doskonale sobie radził podczas nauki w szkole podstawowej i gimnazjum. W czasie spotkania Tomasz opowiadał uczniom jak funkcjonował podczas pobytu szkole oraz jak odbiera świat jako osoba całkowicie niewidoma.

            Poniżej przedstawiam relacje uczniów klasy IIIc z tego wydarzenia: Eryka Kielara, Wiktorii Pilat, Huberta Jaskółki oraz Martyny Baran.

            Dzisiaj odwiedził nas pan Tomasz, który jest osobą niewidomą oraz ukończył naszą szkołę. Podczas spotkania opowiedział nam jak wygląda  życie, nauka i praca takiej osoby. Wspomniał, że alfabetu Braille’a nauczył się w szkole podstawowej. Pomagał mu w tym tato, który wytoczył duże kule, aby na nich ćwiczył litery dla osób niewidomych. Pan Tomasz przyniósł, ze sobą specjalną maszynę do pisania, która miała klawiaturę dostosowaną do alfabetu Braille’a. Pokazał nam jak się na niej pisze. W szkole średniej w Krakowie dostał laptop, który miał specjalny program co czytał to co jest na ekranie. Pan Tomasz pracuje jako masażysta i jest bardzo sympatyczną osobą. Cierpliwie odpowiadał na nasze pytania. Po spotkaniu z panem Tomaszem przekonałem się, że osoba niewidoma dzięki własnemu uporowi i odrobinie pomocy innych ludzi może pracować, uczyć się i żyć jak każdy z nas.

Eryk Kielar

            We wtorek 24 lutego, w naszej szkole odbyło się spotkanie z osobą niewidomą – z panem Tomaszem. Udział w nim brała nasza klasa IIIc, pan Dyrektor oraz nauczyciele. Dowiedzieliśmy się, że to były uczeń naszej szkoły. Ciekawiło nas jak radzi sobie z czytaniem, pisaniem i czy używa białej laski. Mówił nam jak uczył się obsługi komputera. Pokazywał nam jak radzi sobie z pisaniem na klawiaturze. To spotkanie było bardzo interesujące i ciekawe. To była bardzo fajna lekcja.

Wiktoria Pilat

            Dnia 24 lutego do naszej szkoły przybył pan Tomasz, który osobą niewidomą. Opowiedział nam o tym, jak uczył się w naszej szkole. Pokazał nam jak pisze się w języku Braille’a. Opowiedział jak uczył się pisać na maszynie brajlowskiej. Bardzo mi się podobało to spotkanie, ponieważ nie miałem jeszcze okazji spotkać osoby niewidomej. Uważam, że takie osoby bardzo dobrze sobie radzą w codziennym życiu.

Hubert Jaskółka

            W dniu dzisiejszym 24.02.2021 r., moja klasa IIIc, miała okazję gościć na lekcji absolwenta naszej szkoły pana Tomasza oraz pana Dyrektora. Pana Tomasza spotkało coś przykrego, czyli utrata wzroku. Opowiadał nam o swoim zawodzie, jak uczył się w naszej szkole i z jakimi trudnościami musiał się spotkać. Najbardziej zaciekawiło mnie to, czy osoba niewidoma odbiera jakieś światła. Pan Tomek pokazał nam alfabet Braille’a oraz jak posługuje się komputerem. To była bardzo ciekawa lekcja.

Martyna Baran 

foto  

Przewiń na górę