Dzień Praw Dziecka

Wpisane przez: Renata Nowak-Kogut
Utworzono: 23 listopad 2009
Bardzo dużo nas Czy wiecie?
Bardzo dużo nas na świecie.
I ci więksi, I ci mali,
I ci z bliska, I ci z dali...

Dnia 20 listopada w naszej szkole obchodzony był Powszechny Dzień Dziecka, zwany również Dniem Praw Dziecka. Dzień ten świętowaliśmy pod patronatem organizacji międzynarodowej UNESCO, z którą nasza szkoła stowarzyszona jest już od kilkunastu lat. O wyjątkowości tegorocznego Dnia Dziecka stanowił fakt, że właśnie w tym roku 20 listopada przypadała 20 rocznica ratyfikowania Konwencji o Prawach Dziecka.

Uczniowie wraz z nauczycielami obejrzeli przedstawienie pod tytułem „Mam prawo znać swoje prawa”, przygotowane przez grupę kilkunastu uczniów naszej szkoły. Jak sam tytuł wskazuje przedstawienie miało na celu uświadomić, przypomnieć i pogłębić wiedzę uczniów na temat przysługujących im praw. Przedstawienie miało charakter spotkania uczniów z Rzecznikiem Praw Dziecka, w którego rolę wcieliła się uczennica jednej z klas szóstych. Oprócz poznania historii tworzenia Konwencji o Prawach Dziecka i instytucji Rzecznika Praw Dziecka w Polsce, uczniowie mieli szansę wysłuchania „listów” nadesłanych do Rzecznika przez dzieci z całej Polski. Słuchając wspomnianych „listów” dzieci z naszej szkoły mogły utożsamić się z ich autorami, a udzielone przez naszego Rzecznika rady pozwoliły im znaleźć i zrozumieć sposoby radzenia sobie w sytuacjach, w których każde dziecko może się pewnego dnia znaleźć. Uzupełnieniem przedstawienia były wiersze, a także piosenki, w szczególności pochodzące z repertuaru Michaela Jacksona, dla którego, jak wszyscy wiemy, dobro dziecka było celem najwyższym. Punktem kulminacyjnym spotkania było wysłanie ‘do nieba’ baloników, na których uczniowie wypisali najważniejsze dla nich prawa. W tym miejscu warto wspomnieć, że posłanie ‘baloników do nieba’ było jednym z założeń projektu „Szkoła z Prawami Dziecka”, w którym nasza szkoła uczestniczy w pierwszym semestrze. Projekt ten realizowany jest pod patronatem organizacji UNICEF, Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty. W ramach realizowanych zadań projektu uczniowie naszej szkoły będą uczestniczyć w zajęciach poświęconych Prawom Dziecka i staną się reżyserami krótkometrażowych filmów „Prawa Dziecka – Oczami Dzieci”, które zostaną wysłane do Polskiego Komitetu UNICEF jako prace konkursowe.

Renata Nowak-Kogut

Galeria foto