Wpisane przez: Marta Kokosza
Utworzono: 04 marzec 2010
Odsłony: 1938
      Z wielką przyjemnością informujemy, że nasza szkoła otrzymała wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie na najlepiej przeprowadzoną kampanię społeczną akcji Cała Polska Czyta Dzieciom za rok 2008/2009. 1 czerwca 2001 Fundacja ABC XXI zainaugurowała kampanię społeczną "Cała Polska czyta dzieciom", w celu uświadomienia społeczeństwu ogromnego znaczenia czytania dziecku dla jego rozwoju emocjonalnego oraz wyrobienia u dorosłych nawyku codziennego czytania dzieciom. Naukowcy i praktycy zgodnie twierdzą, że czytanie dziecku na głos uczy je języka i myślenia, rozwija pamięć i wyobraźnię, przynosi wiedzę i wzorce moralnych zachowań, wzmacnia samouznanie.
      W akcji Czytające szkoły uczestniczymy od 2002 roku. W tym czasie trzykrotnie zdobyliśmy uznanie i wyróżnienie. Stało się to dzięki wspólnej pracy nauczycieli, którzy aktywnie i z dużym zaangażowaniem podjęli inicjatywę akcji w naszej szkole. Poprzez organizowanie głośnego czytania i inne przedsięwzięcia chcemy uświadomić, że współczesny świat jest dla dzieci często trudny i nieprzyjazny. Pośpiech i stres, ignorowanie ich potrzeb psychicznych i umysłowych, brak czasu i wszechobecność telewizji powodują, że coraz więcej dzieci ma problemy emocjonalne. Wspólne czytanie jest formą mądrego kontaktu z dzieckiem i doskonałą metodą wychowawczą. Dziecko, które ma mały zasób słów, będzie miało problemy z myśleniem, gdyż język jest narzędziem myślenia, również matematycznego. Dziecko, które nie rozumie wielu słów i ma małą wiedzę nie będzie samo czytać, gdyż jest to dla niego za trudne i zbyt nudne, zwłaszcza w dobie atrakcyjnej i nie wymagającej wysiłku telewizji. W ten sposób koło się zamyka - słabo czytające dzieci coraz mniej czytają. Co piąty polski nastolatek - wg badań prof. Z. Kwiecińskiego z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu - jest funkcjonalnym analfabetą. Kampanię "Cała Polska czyta dzieciom" prowadzi w kraju blisko 2000 Liderów i Koordynatorów - nauczycieli, bibliotekarzy, wychowawców i innych wolontariuszy. W chwili obecnej uczestniczy w niej 1300 szkół i 1300 przedszkoli. Jesteśmy dumni, że nasza szkoła po raz kolejny znalazła się wśród tych najlepszych.