Międzynarodowy Rok Zbliżania Kultury

Wpisane przez: Matylda Gronicka
Utworzono: 13 kwiecień 2010
      Rok 2010 Rokiem Zbliżania Kultur – to idea propagowana przez organizację UNESCO. Jako szkoła stowarzyszona realizujemy hasła tej organizacji i wprowadzamy w życie wiele akcji, które promują wielokulturowość, tolerancję i poszerzanie horyzontów wiedzy. W ramach akcji Zbliżania Kultur, jako koordynator UNESCO w naszej szkole, nawiązałam kontakt ze szkołami stowarzyszonymi na całym świecie. Kontakt ten rozpoczął się od wysłania maili z informacją i zdjęciami o naszej szkole do krajowych koordynatorów UNESCO w innych krajach. Przekazali oni te informacje do szkół stowarzyszonych w swoich krajach. Od końca zeszłego roku aż do chwili obecnej napływają do nas maile i pocztówki z różnych stron świata. Współpraca z niektórymi szkołami jest bardzo bliska np. szkoła z Malty przystąpiła za naszą namową do wspólnego projektu Comenius, który złożyliśmy w lutym 2010r.
W ramach obchodów Roku Zbliżania Kultur, zorganizowałam wspólnie ze studentami oraz znajomym z Anglii Międzynarodowy Tydzień w ostatnich dniach marca 2010r. Rozpoczęły go multimedialne prezentacje na temat historii i kultury krajów anglojęzycznych przygotowane przez studentów anglistyki PWSZ. W kolejnym dniu student z Hiszpanii Alejandro Frias Blazquez, który odbywa w naszej szkole praktykę w ramach programu Erasmus, przeprowadził lekcję kulturową o swoim kraju. Alejandro przygotował informacje na temat geografii, kultury, świąt i tradycji w Hiszpanii. Pod koniec lekcji Alejandro wspaniale zagrał na gitarze i zaśpiewał piosenkę. Następnym gościem w naszej szkole był zaprzyjaźniony ze mną Anglik – pan Nathan Williams. Przedstawił on uczniom swój kraj, opowiadał o gospodarce, polityce, świętach w Wielkiej Brytanii oraz o typowej kuchni angielskiej i zainteresowaniach młodzieży. Całe spotkanie odbyło się w języku angielskim i uczniowie po raz pierwszy mieli bezpośredni kontakt z mieszkańcem Wysp Brytyjskich. Była to dla nich okazja do praktycznego wykorzystania swojej wiedzy. Pod koniec spotkania uczniowie zadawali Nathanowi pytania o to, co interesuje ich w Wielkiej Brytanii. Wszystkie spotkania i prezentacje zostały entuzjastycznie przyjęte przez uczniów. Uczestniczyła w nich również Pani Dyrektor Alicja Szepelak oraz inni nauczyciele. W najbliższym czasie planujemy również lekcje kulturowe prowadzone przez dwie studentki z Turcji. Jest to dla nas szczególnie ważne, gdyż jesteśmy w ciągłym kontakcie ze szkołą Erenkoy ze Stambułu w Turcji. Z tą placówką złożyliśmy projekt Comenius a obecnie uczestniczymy w przygotowaniach do otwarcia Muzeum Europejskiego w Stambule w maju 2010. Z tej okazji wysłaliśmy do Turcji przesyłkę z przedmiotami charakterystycznymi dla naszego kraju i regionu. Przedmioty te zostaną wystawione w Muzeum Europejskim. Jesteśmy dumni i szczęśliwi, iż nasza szkoła, jako reprezentant naszego kraju, będzie częścią tej uroczystości.

Galeria foto