"Baw się i bądź bezpieczny"

Wpisane przez: Renata Nowak-Kogut
Utworzono: 25 czerwiec 2010
       W maju i czerwcu nasza szkoła uczestniczyła w programie edukacyjnym „Baw się i bądź bezpieczny”. Program ten był realizowany pod patronatem Polskiego Komitetu Narodowego UNICEF, Ministerstwa Zdrowia i Ministerstwa Edukacji Narodowej. Partnerem programu była również Światowa Organizacja Zdrowia. Celem projektu było przekazanie uczniom wiedzy na temat bezpieczeństwa – jak zapobiegać wypadkom i jak być odpowiedzialnym za swoje bezpieczeństwo. W ramach programu uczniowie klas starszych brali udział w zajęciach edukacyjnych pt. „Baw się i bądź bezpieczny”. Były to spotkania, podczas których uczniowie zdobyli wiele informacji na temat sposobów dbania o bezpieczeństwo własne i innych. Dowiedzieli się jak należy zachowywać się jako pieszy, rowerzysta i pasażer. By sprawdzić swoją wiedzę dotyczącą bezpieczeństwa na drodze uczniowie rozwiązywali quizy, które pozwoliły im ocenić samych siebie w jakim stopniu są dobrymi pieszymi, bezpiecznymi rowerzystami i pomocnymi pasażerami.
Ponadto, uczniowie zdobyli wiadomości na temat zapobiegania obrażeniom, oparzeniom, utonięciom i zatruciom, dowiedzieli się jak należy postępować by nie dochodziło do wypadków, ale również poznali podstawowe sposoby jak należy postępować w przypadku gdy niebezpieczne sytuacje wydarzą się. Końcowym punktem spotkań było poznanie sposobów odpowiedzialnego zachowania się gdy konieczna jest niezwłoczna pomoc innym. Również w ramach programu uczniowie kilku klas przygotowali prace plastyczne, w których zaprojektowali symbol programu „Baw się i bądź bezpieczny”. Spośród prac została wybrana praca plastyczna ucznia klasy IVb, która została przesłana do Polskiego Komitetu UNICEF jako praca konkursowa. W miniony piątek zostało zorganizowane dla uczniów klas starszych spotkanie z funkcjonariuszem policji, które pozwoliło uczniom na podsumowanie wiedzy na temat dbania o własne bezpieczeństwo: w domu, w szkole, na ulicy, na placu zabaw. Ponadto, uczniowie zostali uwrażliwieni na temat niebezpieczeństw czyhających na nich podczas korzystania z zasobów internetu i komunikatorów. Dowiedzieli się również jak należy reagować gdy poczują się zagrożeni ‘w sieci’ i do kogo powinni natychmiast zwrócić się o pomoc. Mamy nadzieję, że program pozwolił uczniom zrozumieć jak ważne jest dbanie o własne bezpieczeństwo, a zdobyte przez nich informacje pozwolą im miło, spokojnie, a przede wszystkim bezpiecznie spędzić zbliżające się wakacje!

Bezpiecznych wakacji