Chemia wokół nas

Wpisane przez: p. K. Hałucha
Utworzono: 06 grudzień 2010
      W piątek 26 listopada 2010 roku o godzinie 11.00 w naszej szkole zorganizowana została kolejna sesja wyjazdowa Politechniki Dziecięcej. Zadaniem Politechniki Dziecięcej jest pokazanie młodym „studentom” czegoś, czego nie mają w szkołach. Chce ona zainteresować dzieci nauką, która przedstawiona będzie w ciekawy i dostosowany do wieku uczestników sposób. Interesująca tematyka wykładów, pokazów i ćwiczeń ma zaowocować, a dzięki temu Polska może zyskać nowego naukowca.
      Organizatorem tej sesji była Politechnika Rzeszowska , WSK „PZL-Rzeszów” S.A. oraz nasza szkoła. Tematyka zajęć była bardzo ciekawa, a dotyczyła zagadnień chemicznych pod hasłem „Chemia wokół nas”. Lekcję tę poprowadził prof. Wiktor Bukowski i dr Agnieszka Bukowska a także studenci Wydziału Chemii Politechniki Rzeszowskiej. Wśród zaproszonych gości byli: S. Wydro  - Wicekurator KO w Rzeszowie, Ryszarda Czaja - inspektor U.M. Krosna, S. Fundakowski - Dyrektor PCEN i W. Szuba - pracownik PCEN w Krośnie. Koordynatorem całej imprezy był Łukasz Szuba.

foto.gif
      Podczas zajęć uczniowie mogli zobaczyć wiele ciekawych doświadczeń a także poznać właściwości wielu substancji chemicznych, z którymi spotykamy się na co dzień. Przeprowadzane doświadczenia były bardzo widowiskowe. W jednych mieszane ze sobą ciecze zmieniały intensywne zabarwienia, w innych substancje efektownie „dymiły”. Szczególną uwagę wzbudziły doświadczenia z ciekłym azotem. Pod jego wpływem można było wbić gwoździa bananem czy upakować w małym wiaderku kilka napompowanych balonów. Na zakończenie spotkania zorganizowany został mini konkurs chemiczny, w którym udział wzięli uczniowie z naszej szkoły. Jeden z nich Adam Jabłoński otrzymał III miejsce w konkursie wiedzy chemicznej odbierając atrakcyjną nagrodę oraz dyplom. Podczas zajęć laboratoryjnych nasi uczniowie samodzielnie zmagali się też z wykonaniem żelków domowej roboty. A oto kilka zdjęć z odlotowej lekcji chemii.