Konkurs przyrodniczy

Wpisane przez: p. L. Jankiewicz-Sompel, p. J. Sajdak
Utworzono: 19 marzec 2012
„ Środowisko to wszystko, co znajduje się wokół nas i na nas oddziałuje;
to, co żyje, jak i przyroda nieożywiona.
Jest to więc Słońce, które świeci; powietrze, którym oddychamy;
i pogoda, która się zmienia.
Środowisko – to wiatr i chmury, polne kwiaty i łany zbóż,
owady i hipopotamy, kruche muszelki i potężne skały”.
B. Dymara.

Regulamin Konkursu przyrodniczego
„Jestem uważnym obserwatorem przyrody”
dla uczniów klas III szkół podstawowych w Krośnie.

Cele konkursu :
  • Rozwijanie zainteresowań przyrodniczych i wspieranie uzdolnień uczniów.
  • Kształtowanie właściwych postaw wobec przyrody.
  • Rozwijanie umiejętności stosowania zdobytej wiedzy w praktyce.
Zakres tematyczny konkursu :
  • Konkurs obejmuje treści podstawy programowej z zakresu edukacji społeczno-przyrodniczej dla klas I-III.

Uczestnicy konkursu :

• Konkurs adresowany jest do uczniów klas III szkół podstawowych w Krośnie. Szkoły wytypują czterech reprezentantów z pośród uczniów klas III, wyłonionych drogą przeprowadzonych we własnym zakresie eliminacji.

Termin konkursu

• Konkurs przeprowadzony zostanie w dniu 17 marca 2011 roku , o godzinie 9.20 w jadalni, w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 14 w Krośnie, ul. Wojska Polskiego nr 45. Uczniowie powinni zgłosić się na konkurs punktualnie.

Termin ogłoszenia wyników

• Wyniki konkursu zostaną opublikowane na stronie internetowej Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 14 w Krośnie - www.sp14krosno.pl. Laureaci konkursu przyrodniczego zostaną poinformowani o terminie uroczystości wręczenia nagród drogą elektroniczną .

Przebieg konkursu:

• Konkurs będzie mieć formę pisemną. Uczniowie wypełnią test przyrodniczy składający się z pytań zamkniętych i otwartych. Część pisemna konkursu przyrodniczego przebiegać będzie następująco:
  1. Część pisemna konkursu ma formę testu składającego się z 15 pytań
  2. Na wypełnienie testu przeznacza się 45 minut (po odliczeniu czasu przeznaczonego na czynności organizacyjne)
  3. Nad prawidłowością przebiegu konkursu czuwać będzie komisja konkursowa .
  4. W czasie trwania konkursu członkowie komisji konkursowej nie mogą objaśniać, komentować zadań oraz udzielać wskazówek dotyczących ich rozwiązania.
  5. W czasie trwania konkursu każdy uczeń pracuje przy oddzielnym stoliku. Stoliki ustawione są w odległości zapewniającej samodzielność prac uczniów.
  6. Uczniowie przynoszą na konkurs przybory do pisania.
  7. Uczeń po otrzymaniu testu wpisuje na nim imię i nazwisko.
  8. Do pytań zamkniętych podane są dwie odpowiedzi: A, B lub trzy odpowiedzi: A,B,C. Tylko jedna odpowiedź jest właściwa.
  9. Pytania konkursowe mogą mieć charakter pytań otwartych i wymagać udzielenia poprawnej odpowiedzi sugerowanej postawionym pytaniem.
  10.  Zadania mogą polegać na uzupełnieniu schematu, rysunku o tematyce przyrodniczej o brakujące elementy, podpisy.
  11. Uczeń oznacza literę przy prawidłowej odpowiedzi, wyraźnym znakiem X.
  12. W przypadku pomyłki, błędne zaznaczenie otacza kółkiem i zaznacza znakiem X inną odpowiedź. Postawienie znaku X przy dwóch odpowiedziach (nawet, jeśli wśród nich znajduje się właściwa odpowiedź) traktuje się jako odpowiedź niepoprawną.
  13. W pytaniach otwartych uczeń wpisuje odpowiedź we wskazane miejsce.
  14. Po upływie czasu przeznaczonego na wypełnienie testu konkursowego następuje ogłoszenie zakończenia przebiegu konkursu i zebranie prac.

Ocena prac konkursowych :

• Nad właściwym przebiegiem konkursu czuwać będzie komisja konkursowa, powołana nie później niż tydzień przed datą konkursu. Oceny prac konkursowych dokona komisja konkursowa. Nagrody dla laureatów Konkursu przyrodniczego "Jestem uważnym obserwatorem przyrody": Laureaci konkursu otrzymają nagrody rzeczowe oraz książkowe, pamiątkowe dyplomy. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymają dyplomy za uczestnictwo w konkursie.

Termin zgłaszania uczniów do konkursu:

•  3 kwietnia 2012

Warunki zgłoszenia uczniów:

• Nazwiska i imiona uczniów typowanych do konkursu oraz ich opiekunów wraz z numerem szkoły, którą reprezentują, zgłaszać należy telefonicznie w sekretariacie Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 14 w Krośnie, pod numerem: (13) 47 43 940 lub pocztą elektroniczną na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Organizatorzy konkursu:

• Opiekunkami merytorycznymi Konkursu przyrodniczego "Jestem uważnym obserwatorem przyrody" są: mgr L. Jankiewicz-Sompel, mgr J. Sajdak.