"Tydzień dobrych uczynków"

Wpisane przez: Anita Żywiec
Utworzono: 25 maj 2012
„Dopóki żyjesz, dopóki można, bądź dobry"
 M.Aureliusz

Nasza szkoła włączyła się po raz pierwszy do ogólnopolskiej akcji „Dzień Dobrych Uczynków" organizowanej przez Fundację Ekologiczną Arka. Dzień ten obchodzony jest 19 maja. Jest świętem społecznych, bezinteresownych działań, których przewodnim hasłem jest: „dobre uczynki dla ludzi, zwierząt i środowiska". „Dzień Dobrych Uczynków" to chwila, by zatrzymać się, pomyśleć co dobrego uczyniliśmy w swoim życiu i co jeszcze dobrego możemy zrobić dla innych.
W naszej szkole zadania w ramach akcji realizowane były przez cały tydzień od 14 do18 maja i miały na celu rozwijanie świadomości uczniów oraz propagowanie postaw społecznych i ekologicznych.

Nasze działania rozpoczęliśmy pogadankami na temat czynienia dobra i życzliwości, które realizowali w swoich klasach wychowawcy. Sale lekcyjne i korytarze ozdobiliśmy, wykonanymi przez uczniów, gazetkami propagującymi ideę akcji.
W bibliotece szkolnej uczniowie wraz z nauczycielem biblioteki p. A. Miezin przygotowali ciekawe i pomysłowe plakaty ekologiczne.
W czasie zajęć logopedycznych dzieci pod kierunkiem p. M. Kokoszy recytowały ekologiczne wierszyki logopedyczne, które dodatkowo zostały umieszczone na gazetce szkolnej.
Dzieci z klas II zaprezentowały scenki dramowe, uczące zasad dobrego zachowania, przyjaźni, życzliwości dla innych. Obejrzały również prezentację multimedialną pt. „Obycie umila życie" przygotowaną przez p. J. Sajdak.
Dla klas IV – VI prezentację o podobnej tematyce przygotowała p. M. Pelczar.
Chętni uczniowie wzięli udział w akcji „Marzycielska Poczta". Pisali i wysyłali listy do chorych dzieci, posyłając im, wraz z życzliwymi słowami, promyczki słońca i uśmiechy.
W ciągu tygodnia akcji zbieraliśmy odzież dla osób potrzebujących. Akcję tę przeprowadziła p. K. Rygiel-Hałucha. Natomiast dla opuszczonych i bezdomnych czworonogów zorganizowaliśmy zbiórkę karmy, którą przekazaliśmy Krośnieńskiemu Stowarzyszeniu Ochrony Zwierząt.
Do akcji włączyła się również świetlica szkolna. Nauczyciele świetlicy przeprowadzili pogadanki na temat dobrych uczynków dla zwierząt pod hasłem „Jesteś na zawsze odpowiedzialny za to co oswoiłeś". Dzieci przynosiły karmę dla zwierząt. Odbył się świetlicowy konkurs plastyczny pt. „Dbaj o koty, dbaj o psy, one czują tak jak my". Założyliśmy kącik ekologiczny – posadziliśmy „kwiaty dobroci", a także wykonaliśmy „drzewko dobrych uczynków", na którym zawieszaliśmy listki z naszymi dobrymi uczynkami.
Akcja spotkała się z zainteresowaniem nauczycieli i uczniów naszej szkoły. Mamy nadzieję, że dzięki niej dla wielu z nas nie będzie odtąd obojętny los innych ludzi i zwierząt i nie będziemy przechodzić obojętnie obok tych, którzy potrzebują pomocy.