Konkurs rozstrzygnięty

Wpisane przez: Katarzyna Rygiel-Hałucha
Utworzono: 27 maj 2012
Odsłony: 1600

      Uczniowie Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 14 w Krośnie przez cały rok szkolny uczestniczyli w Szkolnym Konkursie Zbiórki Zużytych Baterii. Baterie były zbierane i ważone w każdym miesiącu nauki szkolnej. Celem zbiórki było zachęcenie uczniów do działań na rzecz środowiska naturalnego, gdyż baterie i ogniwa galwaniczne po zużyciu stają się odpadami niebezpiecznymi dla środowiska. Dlatego trzeba zbierać je oddzielnie, aby w śmieciach nie trafiały na wysypiska i przekazywać je do odzysku lub unieszkodliwiania. Baterie galwaniczne należą do produktów, które po zużyciu stają się odpadami o charakterze niebezpiecznym dla środowiska i zdrowia ludzi. Zawierają one związki szkodliwe takie jak: ołów, kadm, rtęć, nikiel i cynk. Odpadowe baterie i akumulatory posiadają dużą wartość surowcową a poddane procesom odzysku stanowią znaczne zasoby ochraniające naturalne złoża surowcowe.


Polacy rocznie zużywają ok. 290 milionów jednorazowych baterii, zawierających metale ciężkie, które nie ulegają neutralizacji i redukcji oraz szkodliwe substancje takie jak lit i mangan. Baterie mają bardzo krótki żywot i szybko trafiają do kosza, a uwalniane z nich metale ciężkie oraz cały szereg substancji toksycznych lub żrących wchodzących w skład baterii stanowią poważne zagrożenie. Prześledźmy zatem jak te pierwiastki wpływają na zdrowie i życie człowieka:
• ołów - jest pierwiastkiem trującym i praktycznie niezniszczalnym. Związki ołowiu mają negatywny wpływ na stan zdrowia organizmów żywych, na rozwój roślin i procesy zachodzące w środowisku wodnym. U ludzi ołów uszkadza praktycznie wszystkie komórki i narządy. Jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i młodzieży,
• kadm - jest pierwiastkiem niezwykle toksycznym. Niezależnie od drogi wchłaniania, głównym miejscem magazynowania metalu są wątroba i nerki, a także trzustka, jelita i gruczoły, oraz płuca. Powoduje anemię i choroby kostne,
• rtęć- związek silnie trujący. Do organizmu dostaje się zarówno przez przewód pokarmowy, jak i przez drogi oddechowe. Najsilniejszy szkodliwy wpływ rtęci dotyczy ośrodkowego układu nerwowego.

A oto wyniki szkolnego konkursu w kategorii klas IV-VI:
I m – klasa VIa – zebrała 84 kg zużytych baterii,
II m – klasa VIb – zebrała 46 kg zużytych baterii,
III m – klasa Vd - zebrała 23 kg zużytych baterii.

Wyróżnienia w konkursie:
Natalia Obodyńska kl. VI a
Daniel Wybraniec kl. VI b
Wojciech Średniawa kl. V d
Nasza szkoła uczestniczyła także w Konkursie Międzyszkolnym organizowanym przez Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Krosna, pod patronatem Prezydenta Miasta Krosna Piotra Przytockiego. W kategorii szkół podstawowych zdobyliśmy VII miejsce, zbierając jako szkoła największą ilość bo aż 370 kg zużytych baterii.
Gratulujemy zwycięzcom!!

Przewiń na górę