PFNiT - przystanek Krosno

Wpisane przez: p. Katarzyna Rygiel-Hałucha
Utworzono: 17 grudzień 2012

Podczas festiwalu

W dniu 17 listopada uczniowie Kółka Przyrodniczego (15 osób) pod opieką nauczyciela przyrody uczestniczyli w Podkarpackim Festiwalu Nauki i Techniki. Organizatorami spotkania byli: Marszałek woj. Podkarpackiego – dr Mirosław Karapyta, Prezydent Miasta Krosna – Piotr Przytocki oraz Agencja Rozwoju Regionalnego „MARR" S.A.
„Nauka nie musi być nudna" – tak brzmiało hasło przewodnie tego festiwalu. Dla wszystkich zwiedzających zaplanowano szereg atrakcji - wiodącą była wystawa „Eksperymentuj!" oraz pokazy przygotowane przez Centrum Nauki Kopernik.
Uczniowie naszej szkoły sprawdzali np. jakie niskie i wysokie tony mogli usłyszeć, regulując wysokość dźwięku. Próbowaliśmy też "pompować krew" w rytm bicia serca, słyszeliśmy je z głośnika. Serce biło raz wolniej, raz szybciej. Patrzyliśmy też przez okulary, które pozwalały nam widzieć świat jak krótkowidz, dalekowidz oraz mieliśmy wrażenie widzenia podwójnego albo zamieniała się nam prawa strona z lewą. Próbowaliśmy też umieszczać modele narządów na różnych miejscach modelu przedstawiającego budowę człowieka. Badaliśmy też co spadnie szybciej. Obracaliśmy specjalną rurę do pionu, wypompowywaliśmy powietrze z półeczki i obserwowaliśmy spadające piórko i gumkę. Badaliśmy co spadnie szybciej, czy piórko czy gumka. Obserwowaliśmy też prezentacje z ciekłym azotem i z elektrostatyki-obserwowaliśmy jak robi się pioruny. Ponadto trenowaliśmy nasz mózg przy udziale sprzętu EEG Biofeedback oraz sterowaliśmy robotami LEGO przy pomocy komputera. Było bardzo ciekawie.
A oto kilka zdjęć z naszego udziału w Festiwalu.