Bądźmy uważni! Zachowajmy ostrożność!

Wpisane przez: p. Józefa Filar, p. Dorota Łasowska, p. Małgorzata Wach
Utworzono: 19 grudzień 2012

Podczas festiwalu

W tym roku szkolnym uczniowie klas pierwszych naszej szkoły poznają zasady ruchu drogowego i uczą się jak korzystać z dróg i środków transportu. Organizowane są różne zajęcia, których zadaniem jest wyposażenie uczniów w wiadomości i umiejętności niezbędne do zrozumienia zasad bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym, zrozumienie istniejących zagrożeń i ich przyczyn, a także uwrażliwienie na zagrożenia wynikające z niewłaściwego zachowania.
13 września 2012 r. zaprosiliśmy do szkoły policjanta, który rozmawiał z uczniami na temat bezpieczeństwa ruchu drogowego. Uczniowie przypomnieli sobie 5 zasad przechodzenia przez jezdnię, poznali znaki i sygnały, które informują o przejściu dla pieszych. Pan policjant poinformował uczniów, jakie mogą być skutki zabaw w pobliżu jezdni, przedstawił sytuacje, których muszą unikać, aby nie spotkało ich nic złego, uświadomił jakie niebezpieczne sytuacje mogą wystąpić, gdy dziecko pozostaje samo w domu oraz przypomniał, że nie wszystkim dorosłym można ufać. Chcemy, by nasi uczniowie byli ostrożni w kontaktach z obcymi, umieli reagować na podejrzane zachowania innych osób i roztropnie zachowywali się przy przekraczaniu jezdni.

9 listopada 2012 r. pierwszaki uczestniczyły w spotkaniu zorganizowanym przez Urząd Miasta Krosna w RCKP na temat bezpieczeństwa. Grupa "Szafir" zaprezentowała przedstawienie, którego tematem było bezpieczeństwo w drodze do szkoły, w domu, bezpieczeństwo w kontaktach z nieznajomymi. Duże zainteresowanie dzieci wzbudziło spotkanie z przedstawicielami Straży Miejskiej, Pogotowia Ratunkowego, Policji, Straży Pożarnej, którzy prezentowali zasady bezpiecznego zachowania się w różnych sytuacjach, demonstrowali sposoby użytkowania odblasków. Wszystkie dzieci zostały zaopatrzone w elementy odblaskowe. To wydarzenie uświadomiło pierwszakom duże znaczenie odblasków dla bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
W tym roku szkolnym uczniowie klas pierwszych przystąpili również do Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego "Klub Bezpiecznego Puchatka". Celem programu jest zwiększenie bezpieczeństwa dzieci w każdym obszarze ich aktywności: na drodze, w szkole, w domu, w czasie odpoczynku. Uczniowie otrzymali książeczki, które w zabawowy sposób przybliżają niezwykle ważną tematykę bezpieczeństwa. Broszury informacyjne otrzymali rodzice, aby wspólnie z nauczycielami uświadamiać dzieciom różne niebezpieczeństwa oraz sposoby ich unikania. W ramach programu dzieci uczestniczą w rozmaitych zajęciach organizowanych prze nauczycieli klas pierwszych.
13 listopada 2012r. pierwszaki wzięły udział w prezentacji multimedialnej przygotowanej przez p. Dorotę Łasowską, gdzie w sposób bardzo atrakcyjny zdobywały wiedzę na temat bezpieczeństwa ruchu drogowego. Uczniowie poznali pojęcia: droga, pobocze, chodnik, pas ruchu, jezdnia. Dzieci obejrzały zdjęcia przedstawiające jak przechodzić przez jezdnię z sygnalizacją świetlną, bez świateł, jak poruszać się po chodniku, poboczem jezdni, poznały zasady poruszania się w przypadku braku pobocza. W prezentacji podkreślone było, że bardzo ważnym elementem zwiększającym bezpieczeństwo na drodze jest noszenie odblasków. Pani Dorota przekazała dzieciom kilka podstawowych zasad, których należy przestrzegać, aby na drodze nie narazić siebie i innych na niebezpieczeństwo. W dalszej części prezentacji uczniowie poznali zasady prawidłowego postępowania osób oczekujących na przystanku PKS, zachowania ostrożności przy wsiadaniu i wysiadaniu, a także zasady kulturalnego zachowania się w środkach komunikacji publicznej. Za pomocą multimedialnego przekazu uczyły się zasad prawidłowej jazdy na rowerze, zobaczyły jakie niezbędne wyposażenie powinien posiadać każdy rower i w co powinien być zaopatrzony rowerzysta, aby mógł bezpiecznie się na nim poruszać. Na koniec prezentacji odbył się quiz. Pierwszaki wypadły w nim doskonale.
Trzeba zawsze uświadamiać dzieciom różne niebezpieczeństwa, uczyć je jak ich unikać i jak postępować w razie ich zaistnienia. W ramach realizowanego programu dzieci z klas pierwszych wykonały różnymi technikami prace plastyczne pod hasłem: "Ważne numery", "Znaki drogowe", "Pojazdy", "Sygnalizacja świetlna". Najciekawsze prace wyeksponowaliśmy na specjalnie przygotowanej przez nas gazetce, na korytarzu szkolnym.
Miasteczko ruchu drogowego, które istnieje przy naszej szkole daje duże możliwości właściwego przygotowania dzieci do bezpiecznego korzystania z dróg. 27 listopada 2012 r. uczyłyśmy dzieci poruszania się po drogach w charakterze pieszych w miasteczku ruchu drogowego. Zorganizowałyśmy konkurs znajomości znaków drogowych, dzieci ćwiczyły praktycznie przechodzenie przez jezdnię po pasach, uczyliśmy się chodzić poboczem drogi. Potem udaliśmy się na skrzyżowanie gdzie obserwowaliśmy ruch pojazdów i zachowanie się pieszych w ruchu drogowym, ocenialiśmy co jest prawidłowe, a co nieprawidłowe w ich zachowaniu, ćwiczyliśmy się w przechodzeniu przez jezdnię zgodnie z obowiązującymi przepisami dotyczącymi ruchu kierowanego przez sygnały świetlne, obserwowaliśmy znaki drogowe znajdujące się w pobliżu naszej szkoły.
W następnej kolejności planujemy przygotowanie przedstawienia o bezpieczeństwie na drodze, w szkole, w domu, o konkursie plastycznym i recytatorskim.
Uważamy, że podjęte przez nas dotychczasowe działania oraz dalsza praca w kierunku przekazywania naszym uczniom wiedzy na temat zasad i przepisów ruchu drogowego, a także uświadomienie różnych sytuacji i zagrożeń, ułatwią im opanowanie zasad prawidłowego zachowania się na drogach i pozwolą uniknąć wielu niebezpiecznych sytuacji.