Projekt "Wszystkie kolory świata"

Wpisane przez: p. R. Nowak-Kogut
Utworzono: 03 marzec 2013

Czytamy bajki

W roku szkolnym 2012/2013 Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 14 znalazła się w gronie polskich szkół uczestniczących w edycji II projektu UNICEF „Wszystkie Kolory Świata". Projekt realizowany był od listopada 2012 r. do końca lutego 2013 r.
Celem projektu była pomoc dzieciom w Czadzie, które każdego dnia cierpią z powodu panującej tam klęski głodu i wielu chorób. Konieczna jest pomoc międzynarodowa. Stąd nasza szkoła przystąpiła do projektu, dzięki któremu zostaną zakupione przez organizację UNICEF szczepionki zapobiegające szerzeniu się groźnych chorób.
Po zdobyciu informacji na temat idei i celach projektu uczniowie z zainteresowaniem uczestniczyli w spotkaniach edukacyjnych, przygotowujących ich do pracy nad projektem. Z uwagą obejrzeli prezentację multimedialną o sytuacji dzieci w Czadzie, spoty i filmy reklamujące projekt. Uczniowie uczestniczyli bardzo aktywnie w tych zajęciach. Z uwagą obejrzeli prezentację i filmy, chętnie dzielili się swoimi spostrzeżeniami na temat obejrzanych materiałów.
Głównym zadaniem uczniów w projekcie było uszycie laleczki UNICEF w oparciu o przygotowany przez Polski Komitet UNICEF szablon. Uczniowie wybrali państwa, z których będą pochodzić ich laleczki, wyszukali informacje temat wybranych przez siebie państw, a w szczególności informacje na temat tradycyjnych strojów i elementów ubioru noszonych przez ich mieszkańców. W grudniu i styczniu uczniowie uszyli laleczki UNICEF. Zostało uszytych 42 laleczki, z których każda otrzymała indywidualny 'akt urodzenia', wypełniony przez jej twórcę.

Zostało zorganizowane spotkanie i sprzedaż laleczek, dzięki któremu zostały zebrane fundusze na wsparcie finansowe projektu UNICEF na rzecz dzieci w Czadzie. W dniu 26 lutego br. odbyło się uroczyste spotkanie pt. „Wszystkie Kolory Świata". Na tę uroczystość została zaproszona dyrekcja szkoły i nauczyciele, a wszyscy uczniowie pracujący w projekcie zaprosili swoich bliskich: rodziców, rodzeństwo, dziadków. Podczas spotkania jego uczestnicy dowiedzieli się szczegółowo na temat projektu i poszczególnych zrealizowanych w nim działań.W trakcie części artystycznej, oprócz tekstów i wierszy tematycznie związanych z Afryką, sytuacją dzieci w Afryce, ideą niesienia pomocy, uczestnicy spotkania obejrzeli występ taneczny oraz wysłuchali piosenek Michaela Jacksona „Heal the World", „We are the World" i „Hold My Hand" oraz tak znanej piosenki Majki Jeżowskiej „Wszystkie Dzieci Nasze Są" w wykonaniu uczniów naszej szkoły. Uczniowie, którzy uszyli laleczki, przygotowali ich indywidualne prezentacje, tym samym zachęcając uczestników spotkania do ich zakupienia. Po obejrzeniu części artystycznej uczestnicy spotkania obejrzeli wystawę laleczek, wybrali laleczki dla siebie i przekazali darowiznę, dzięki której nasza szkoła przyczyni się do pomocy charytatywnej UNICEF przekazanej dzieciom w Czadzie.
Kwota, którą zebraliśmy podczas spotkania i która została wpłacona na specjalnie utworzone na tę akcję konto UNICEF wyniosła 632 zł. W tym miejscu jeszcze raz chciałabym złożyć serdeczne podziękowania wszystkim osobom, które zaangażowały się w realizację projektu: dyrekcji szkoły, rodzinom uczniów i samym uczniom, bez których zaangażowania i współpracy, nie byłaby możliwa realizacja projektu niesienia pomocy na etapie szkolnym i wsparcie działań organizacji UNICEF na szczeblu światowym. Serdecznie dziękuję.