Konferencja UNESCO w Warszawie

Wpisane przez: p. M. Gronicka
Utworzono: 05 listopad 2013

Podczas spotkania

W dniach 25-26 października odbyła się w Warszawie konferencja z okazji 60-tej rocznicy Sieci Szkół Stowarzyszonych UNESCO – ASPnet pod hasłem „Wychowywać w dialogu ze środowiskiem". Z naszej szkoły w konferencji wzięły udział opiekunki szkolnego klubu UNESCO – pani Matylda Gronicka i pani Renata Nowak–Kogut. Podczas pierwszego dnia spotkania mieliśmy okazję poznać panią Marię Belina–Brzozowską – nową Koordynatorkę Szkół Stowarzyszonych UNESCO w Polsce, która zastąpiła dobrze nam znaną panią Urbańską. Dzień ten poświęcony był na wykłady i prezentacje. Przypomniane zostały poprzednie dekady działalności UNESCO w Polsce i na świecie, głos zabrali m.in. pan Sławomir Ratajski – Sekretarz Generalny, PK UNESCO, pan Janusz Zaleski – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska, pan Tadeusz Sławecki – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej oraz wielu innych profesorów i naukowców przedstawiających ciekawe prelekcje na temat globalizacji, ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju. Podczas pierwszego dnia mieliśmy okazję odświeżyć znajomości z nauczycielami reprezentującymi inne szkoły stowarzyszone w Polsce i wymienić doświadczenia związane z realizacją zadań wynikających z przynależności do ASPnet. Podczas spotkania zaprezentowane zostały również ciekawe projekty z wybranych szkół a wieczorem uczestnicy konferencji wzięli udział w uroczystej kolacji poprowadzonej przez Polski Komitet ds. UNESCO. Podczas spotkania dowiedzieliśmy się więcej o projektach i założeniach edukacyjnych dotyczących zrównoważonego rozwoju co jest szczególnie istotne w procesie edukacyjnym w naszej szkole gdyż obecnie realizujemy projekty o tematyce globalnej.

Drugi dzień konferencji poświęcony był w całości na warsztaty, które zostały przygotowane przez koordynatorów z Centrum Inicjatyw UNESCO we Wrocławiu. Warsztaty były bardzo ciekawe i inspirujące. Wszystkie materiały dydaktyczne, które otrzymała nasza szkoła podczas tej konferencji zostaną wykorzystane podczas zajęć o tematyce globalnej z uczniami.
Konferencja w Warszawie przygotowana została bardzo dobrze zarówno od strony merytorycznej jak i organizacyjnej. Każde takie spotkanie to źródło inspiracji do dalszych działań w ramach przynależności do Sieci Szkół Stowarzyszonych. Jesteśmy dumni że jako jedna z nielicznych w Polsce szkół podstawowych należymy do tej grupy i chętnie realizujemy hasła UNESCO poszerzając dzięki temu swoją wiedzę o problemach globalnych.