Mistrz recyklingu?

Wpisane przez: Administrator
Utworzono: 09 maj 2007
Kto zostanie "Mistrzem recyklingu"?

W marcu 2007 roku Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 14 została wybrana do udziału w konkursie - projekcie „Mistrz Recyklingu”.

Organizatorem konkursu jest austriacka firma „Cyclos-Europe. Plastics Recovery”. Projekt uzyskał również poparcie Unii Europejskiej i Ministerstwa Edukacji Narodowej. Ponadto konkurs -projekt honorowany jest przez Polski Komitet ds. UNESCO, z którym Szkoła Podstawowa nr 14 współpracuje od 15 lat będąc Szkołą Stowarzyszoną UNESCO. Projekt realizowany jest jako konkurs – współzawodnictwo między dwoma polskimi szkołami. Spośród nadesłanych zgłoszeń organizatorzy wybrali dwie szkoły: Szkołę Podstawową nr 14 w Krośnie i Szkołę Podstawową w Kałuszynie, w pobliżu Warszawy.

Od kilku ostatnich lat ‘recykling’ wpisał się na dobre w dziedzinie ekologii. Stanowi on jedną z metod ochrony środowiska naturalnego, polegającą na przetwarzaniu odpadów i odzyskiwaniu z nich kolejnych surowców użytkowych.

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 14 o recyklingu wiedzą już wiele. Niejednokrotnie uczestniczyli w akcjach o charakterze ekologicznym. Z dużym zaangażowaniem uczestniczyli w zbiórce takich tworzyw sztucznych jak zużyte baterie, puszki aluminiowe, makulatura. Z konkursem „Mistrz Recyklingu” przyszła kolej na butelki PET.

Dnia 16 kwietnia 2007 roku w SP nr 14 miała miejsce uroczysta inauguracja konkursu. Odbyło się spotkanie uczniów i nauczycieli SP 14 z przedstawicielami austriackiej firmy koordynującej konkurs – projekt p. Danutą Nimfuhr i p. Andreą Ecker. Panie w bardzo interesujący i obrazowy sposób pogłębiły wiedzę uczniów na temat całego, bardzo złożonego mechanizmu recyklingu butelek plastikowych PET. Uczniowie mieli możliwość poznania poszczególnych etapów przerobu tego surowca na nowe materiały użytkowe. Ponadto otrzymali oni od przedstawicieli firmy organizującej konkurs foldery informacyjne i worki, do których zbierają butelki PET.

Konkurs trwa do połowy czerwca 2007 roku. Biorą w nim udział uczniowie wszystkich klas SP nr 14. Jak zwykle, okazują oni duże zainteresowanie konkursem. Przynoszą pełne worki spłaszczonych butelek PET, które są odpowiednio składowane i przewożone do Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej. Końcowym odbiorcą będzie spółka IMP Polowat, z siedzibą w Bielsku-Białej, która jest instytucją zajmującą się recyklingiem odpadów przemysłowych typu PET. Po zakończeniu konkursu do tego właśnie zakładu zostanie przetransportowany skład zebranych przez uczniów butelek PET, które zostaną z kolei poddane przeróbce na płatki PET szeroko wykorzystane w przemyśle przetwórstwa sztucznego.

Obie szkoły biorące udział w konkursie mocno rywalizują w zbiórce butelek PET. Na tym etapie konkursu trudno jest przewidzieć, której z nich uda się zebrać największą ilość tego surowca i uzyskać tytuł „Mistrza Recyklingu”...Tytuł ten jest wzniosły i cenny, tak wzniosły jak cel konkursu i tak cenny jak cenna jest nasza planeta Ziemia!

Renata Nowak-Kogut