Andrzejki

Wpisane przez: Administrator
Utworzono: 27 listopad 2007
Odsłony: 1879
     W środę 28.11.07, już tradycyjnie SU organizuje dyskotekę andrzejkową. Korzystając z wiadomości zamieszczonych w Internecie przygotowaliśmy krótką informacje, którą być może wykorzystacie????
 Tradycja andrzejek Tradycja andrzejek wywodzi się od Św. Andrzeja - apostoła - ucznia Jana Chrzciciela a później Chrystusa. Andrzeja z wróżbami skojarzyli Grecy (prawdopodobnie z podobieństwa słów andrós i Andreas - oznaczających odpowiednio mężczyznę i Andrzeja) i to właśnie im zawdzięczamy magiczny charakter tego święta. Andrzejki wg tradycji są świętem obchodzonym tylko przez panny, które poznają na nich imię swojego przyszłego męża. Dla kawalerów przewidziane były "katarzynki" przypadające 24 listopada. Obecnie odbiega się od tradycji i andrzejki stały się oczywiście świętem, na którym wróżą sobie wszyscy, wszystkim i wszystko ;) a przepowiednie traktowane są bardziej z przymrużeniem oka. Andrzejki najhuczniej obchodzone są w Szkocji, której patronem jest właśnie Św. Andrzej - mają one jednak trochę inny charakter niż w Polsce...
Wróżby andrzejkowe
  • Do długiej nitki przywiązujemy obrączkę i delikatnie wpuszczamy ją do szklanki, tak, żeby nie dotykała dna. Trzymamy za koniec nitki i liczymy, ile razy obrączka uderzy o szklankę. Tyle lat minie, zanim zmienimy stan cywilny.
  • Do wróżenia można użyć tomiku poezji. Dziewczęta zadają pytania o przyszłość, a następnie podają numer strony i wers. Wybrana osoba odszukuje wskazany fragment i odczytuje go na głos. czasami zdarzają się odpowiedzi tak trafne, że trudno uwierzyć w ich przypadkowość.
  • Do tej wróżby będą potrzebne nam jabłka. Obieramy je cieniutko, a obierzyny rzucamy za siebie. Jeśli się dobrze postaramy, z kształtu, w jaki się one ułożą uda nam się odczytać literę, na jaką zaczynać się będzie imię ukochanego.
  • Oczywiście nie ma andrzejek bez lania wosku. Ta wróżba jest chyba najmocniej zakorzeniona w tradycji andrzejek. Przygotowanie jej jest stosunkowo proste i zajmuje niedużo czasu. Musimy przy gotować kilka świec. Podpalamy palnik i umieszczamy nad nim garnek, w którym należy rozpuścić wosk z kliku świeczek. Rozgrzany wosk lejemy przez dziurkę od klucza do miski z wodą. Duży, stary klucz użyty do zabawy, będzie najlepszy, ponieważ całość zyska niepowtarzalny, tajemniczy klimat. Powstałą formę oświetlamy najlepiej przy pomocy dużej świeczki albo lampy naftowej. Wróżenie odbywa się na podstawie cienia, jaki powstaje na ścianie - może on przybrać naprawdę ciekawe kształty.
  • Do wróżenia można posłużyć się również butami. Ta wróżba dotyczy tylko niezamężnych panien. Ustawiamy buty, zdjęte z lewej nogi, gęsiego naprzeciwko progu drzwi. Przekładamy ostatni but na przód rzędu tak długo, aż któryś przekroczy próg. Właścicielka buta, który to zrobił, może oczekiwać w najbliższym czasie zmiany stanu cywilnego.
  • Na małych karteczkach zapisujemy imiona chłopców i wkładamy je pod poduszkę. Tuż po przebudzeniu losujemy jedną karteczkę i odczytujemy imię przyszłego męża.
  • Aby dowiedzieć się co komu pisane , nasze babki wkładały pod talerzyk obrączkę , mirt i różaniec. Która wyciągnęła obrączkę, tą czekało prędkie zamążpójście. Dziewczyna która chwyciła gałązkę mirtu, pogodzić się musiała ze staropanieństwem, zaś wyciągnięty różaniec symbolizował klasztor.
 
Ciekawostki:
  • Europa zawdzięcza wiele, Św. Andrzejowi - jest patronem Szkocji, Rosji i Grecji.
  • Św. Andrzej został ukrzyżowany 30 listopada, 70 roku w mieście Patras. Zginął na krzyżu w kształcie litery 'x' - stąd wzięła się nazwa krzyż świętego Andrzeja
  • Krzyż Św. Andrzeja określany jest również krzyżem dziesiętnym (crux decima), kreślony był na czole umierających ludzi. Obecnie jest głównie wykorzystywany, jako znak drogowy, oznaczający przejazd kolejowy.
  • Dawniej na wróżenie na andrzejkach mogły pozwolić sobie tylko panny. Kawalerowie wróżyli sobie w katarzynki, obchodzone 24 listopada.
Przewiń na górę