Felix znaczy szczęśliwy-rola edukacji filmowej

Wpisane przez: p. Elżbieta Gancarz
Utworzono: 06 październik 2017
Odsłony: 1742

felixMłody widz, poszukujący swojego miejsca w świecie, nieustannie próbuje nazywać własne odczucia, by nie czuć się zagubionym. Utożsamienie się z bohaterem filmowym przychodzi mu niezwykle łatwo. Uczeń, śledząc postępowanie rówieśnika na ekranie, uczy się rozwiązywać własne problemy.

Autorzy projektu

W dniu 3 października klasy IV-VI uczęszczające do naszej szkoły miały okazję po raz kolejny uczestniczyć w filmowym  projekcie Nowe Horyzonty, którego celem jest wychowanie dzieci i młodzieży w duchu wartości, takich jak miłość, przyjaźń, tolerancja. Bohaterem tego dnia był utalentowany chłopiec o imieniu Feliks(z j. łac. felix oznacza szczęśliwy).Dzięki zapobiegliwości i determinacji jego mamy oraz własnej ciężkiej pracy dostał się do elitarnej prywatnej szkoły, gdzie niestety nie miał łatwo, ze względu na to, że pochodził m.in. z biednej rodziny, był nowy i miał ciemny kolor skóry. Chłopiec był delikatny, drobny, wrażliwy, ale jego siłą była muzyka. Jego ojciec nie żył. Jego życie przerwało uzależnienie od alkoholu. Mama chłopca nie tylko sama musiała wychować trójkę dzieci, ale zapewnić im również godne warunki bytowe. Pracując u zamożnego, nieco zdziwaczałego, ale wielkodusznego mężczyzny-mogła liczyć  na jego wsparcie.

Film ma głębokie przesłanie o charakterze uniwersalnym. Otóż tłumaczy nam wszystkim, co w życiu jest najważniejsze, a jest nim przede wszystkim dążenie do spełnienia swoich marzeń. Film, obok negatywnych postaw kolegów ze szkoły Feliksa, którzy gardzą nim z powodu braku odpowiedniego statusu społecznego, dokuczają mu, obserwujemy też postawy godne naśladowania jak pomoc słabszym, dobroć, wyrozumiałość. Była to swoista lekcja życia. Można w tym miejscu odnieść się do słów Jana Pawła II który powiedział:

 Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi, a Feliks dzielił się skromnością, radością życia i pasją. Wyrażam nadzieję, że ta projekcja pozwoli zrozumieć bardzo młodemu człowiekowi, że bez miłości i troski rodziców,nie zrealizowałby swoich tęsknot,marzeń,celów.

E.Gancarz

Przewiń na górę