Z życia szkoły

REGULAMIN ORGANIZACJI I FUNKCJONOWANIA KLAS SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 14 W KROŚNIE

W CZASIE EPIDEMII SARS-COV-2 – od 1 września 2020 r. uzgodniono i zaopiniowano pozytywnie przez
Radę Pedagogiczną i Radę Szkoły

w dniu 26.08.2020

jest dostępny Tutaj

Informacja dotycząca regulaminu i załączników ( w tym załącznika nr 1 dla rodziców uczniów) zostanie przesłana przez zakładkę WIADOMOŚCI w dzienniku elektronicznym LIBRUS przez wychowawców klas.

 

POBIERZ REGULAMIN TUTAJ

Wycieczka do kopalni ropy naftowej w Bóbrce.

Wpisane przez: p. J. Pająk-Cieśla
Utworzono: 04 maj 2022
Odsłony: 71

bobrka6W piątek 29 kwietnia klasa 5B wraz z wychowawcą Joanną Pająk-Cieślą udała się do Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce, w gminie Chorkówka koło Krosna.

Muzeum zajmuje obszar 20 hektarów i znajduje się na terenie najstarszej na świecie nadal działającej kopalni ropy naftowej. Jej założycielami byli Ignacy Łukasiewicz, Tytus Trzecieski i Karol Klobassa-Zrencki. W Muzeum zachowały się dwa oryginalne szyby naftowe z XIX wieku o imionach „Franek” i „Janina” oraz wiele innych zabytkowych obiektów, m. in.: warsztat mechaniczny z 1864 roku, który służył do obsługi wierceń metodą udarową, Budynek Administracyjny kopalni tzw. Dom Łukasiewicza z 1865 roku, w którym zorganizowano ekspozycję apteczną oraz kolekcję lamp naftowych i fotografii.

Dzięki nowoczesnym ekspozycjom multimedialnym uczniowie wysłuchali opowieści z czasów, gdy na kopalni pracował jeszcze sam Ignacy Łukasiewicz, obejrzeli unikatowe urządzenia związane z przemysłem naftowym, rafineryjnym i gazowniczym pochodzące z XX wieku oraz zobaczyli naturalną ropę naftową. Zwiedzanie zakończone zostało wspólnym posiłkiem przy ognisku w części rekreacyjnej muzeum, a następnie grupa udała się zielonym szlakiem rowerowym na farmę turbin wiatrakowych w celu podziwiania okolicznych widoków.

Z wycieczki piątoklasiści wrócili pełni niezapomnianych wrażeń i wiedzy na temat regionu gminy Dukla.

Oto fotorelacja:

foto1

Przewiń na górę