Sprawozdanie z realizacji Dnia Bezpiecznego Internetu w naszej szkole

Wpisane przez: p. J. Pająk-Cieśla
Utworzono: 16 kwiecień 2024
Odsłony: 386

DBI gazetka3 W tym roku Dzień Bezpiecznego Internetu obchodziliśmy 6 lutego. Inicjatywę uczestnictwa w obchodach DBI zgłosiliśmy na stronie saferinternet.pl. Zrealizowane i przeprowadzone zostały różnorodne zajęcia i zadania.

Z klasą 1a pani Anita Kijowska w ramach lekcji informatyki przeprowadziła zajęcia w oparciu o scenariusze dostępne na www.saferinternet.pl - z wykorzystaniem zawartych tam materiałów i filmów edukacyjnych. Nadzorowała wykonanie gazetki ściennej nt. zagrożeń w Sieci, praw i obowiązków użytkowników Internetu oraz bezpiecznego korzystania z udostępnionych w sieci treści. Wraz z dziećmi przygotowała plakaty, prace plastyczne tematycznie związanych z promowaniem bezpiecznego korzystania z sieci przez dzieci i młodzież.

W klasie 1c pani Jolanta Sajdak wspólnie z uczniami obejrzała filmy edukacyjne: „Wiarygodność informacji dostępnych w Internecie” (cyfrowo bezpieczni.pl) oraz „Szanuj innych w sieci” (Sieciaki.pl)  informujące dzieci o zasadach Netykiety i bezpieczeństwa w Sieci. Tematem rozmów była ochrona prywatności, pokazanie konsekwencji nierozważnych działań online na podstawie wybranych przykładów oraz ustalenie właściwych sposobów reagowania w przypadku hejtu i sytuacji zagrożenia prywatności online. Podczas zajęć uczniowie wykonali także prace plastyczne ilustrujące omawiane zagadnienia.

W klasie II a pod kierunkiem pani Magdaleny Urbańskiej zostały przeprowadzone zajęcia w oparciu o serwis Sieciaki.pl, a uczniowie wykonali również tematyczne plakaty.

W klasie 2c pani Anita Żywiec zrealizowała następujące działania: cykl zajęć edukacyjnych; „Jesteśmy bezpieczni w Internecie - co to jest Internet, co nam daje?” oraz „Jakie niebezpieczne sytuacje mogą nas spotkać w Internecie i jak się przed nimi chronić?”. Wspólnie obejrzano filmy zapoznające z drużyną Sieciaków i Sieciuchów. W celu utrwalenia ważnych tematów wykorzystano quizy, karty pracy, komiksy oraz przygotowano wspólną gazetkę i plakaty.

Uczniowie z klasy III a zapoznali się z tematem bezpieczeństwa w sieci w oparciu o serwis Sieciaki.pl oraz wykonali na zajęciach plastycznych tematyczne prace pod kierunkiem pani D. Łasowskiej.

W klasach IV-VIII zostały przeprowadzone zajęcia na temat bezpieczeństwa w sieci, utrwalające wiedzę uczniów z zakresu zagrożeń w ramach lekcji informatyki i godziny wychowawczej w oparciu o scenariusze, materiały i filmy edukacyjne zawarte na www.saferinternet.pl. Uczniowie wykonali prezentacje multimedialne tematycznie związane z promowaniem bezpiecznego korzystania przez dzieci i młodzież. Dodatkowo wychowankowie w ramach współpracy szkoły ze środowiskiem podczas spotkania z przedstawicielem policji poznali sposoby radzenia sobie z cyberprzemocą, hejtem, oraz prawnymi konsekwencjami niewłaściwego korzystania z Internetu.

Klasy 7 i 8 uczestniczyły w lekcji DBI „Cyberprzemoc. Co mogę zrobić i jak reagować?” Uczniowie obejrzeli fragmenty filmów „Gdzie jest Mimi?” oraz „Dzień z życia”, a następnie podejmowali dyskusje na temat hejtu i jego konsekwencji, ochrony własnego wizerunku w sieci oraz dbałości o swoje dane osobowe. Wykonano gazetki nt. zagrożeń w sieci, praw i obowiązków użytkowników Internetu oraz bezpiecznego korzystania z udostępnionych w sieci treści. Nad przebiegiem zajęć czuwali wychowawcy klas i nauczyciele uczący: pani Katarzyna Rygiel -Hałucha, Agnieszka Zajdel, Marta Czepiel, Sebastian Staroń, Agnieszka Bazan oraz Joanna Pająk-Cieśla.

foto1

Przewiń na górę