Podsumowanie października – Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych

Wpisane przez: p. A. Miezin, p. A. Urbanek

foto1

Jak co roku, nasza biblioteka w październiku – w miesiącu bibliotek szkolnych, organizuje cykl imprez popularyzujących bibliotekę, książkę i czytelnictwo. Szczególnie teraz zależy nam na powrocie naszych czytelników. Nauka zdalna spowodowała spadek czytelnictwa i zainteresowania biblioteką, dlatego przygotowałyśmy dla uczniów ofertę zachęcającą ich do powrotu do biblioteki i czytania.

„Kwadrans z biblioteką” na spotkanie czytelnicze zaprosiłyśmy uczniów klas 2 i 3. W trakcie zajęć uczniowie zapoznali się z nowościami, które przygotowałyśmy na wystawie „Polecam Ci książkę”. Znalazły się na niej nowe serie detektywistyczne, książki fantastyczne i przygodowe oraz te dla dzieci najmłodszych zgromadzone w dziale „Małe dzieciaki...rozrabiaki”. Uczniowie wybierali sobie książki oraz robili zdjęcia w naszej bibliotecznej fotobudce.

Pierwszego października, uczniowie klasy 3c, odwiedzili Filie nr 6 Centrum Multimedialne KBP, gdzie poznali zbiory audiowizualne i zapoznali się z pracą biblioteki publicznej.

Na początku miesiąca dla naszych pierwszaków zorganizowałyśmy lekcje biblioteczne oraz pasowanie na czytelnika naszej szkolnej biblioteki. Każdy uczeń wypożyczył sobie książkę i otrzymał kotylion przyjaciela książki.

Czy znamy prawidłowe tytuły lektur, baśni, wierszy – o tym przekonałyśmy się na zajęciach „Galimatias z tytułami”, w której uczniowie klasy 2d zmierzyli się z pomylonymi tytułami utworów literackich.

Prawdziwym hitem okazał się teatrzyk kamishibai – magiczny drewniany teatrzyk z kolorowymi obrazkami i tekstem umieszczonym z tylu ilustracji. Na „Calineczkę” w tym teatrzyku zaprosiłyśmy uczniów klas drugich. Po przedstawieniu uczniowie wypożyczali sobie książki, a klasa 2b z plasteliny lepiła tytułową Calineczkę.

Podsumowując statystykę w październiku,  opracowałyśmy ranking czytelniczy, w którym wybrałyśmy najlepiej czytającą klasę, najlepszego czytelnika miesiąca oraz najlepszego czytelnika w każdej klasie.

Podajemy wyniki rywalizacji czytelniczej:

- w rankingu najlepiej czytającej klasy wygrała klasa 1b, która wypożyczyła 103 książki,

- czytelnikiem miesiąca został Stanisław Rapa,

- najlepszymi czytelnikami w poszczególnych klasach zostali:

1A- Zuzanna Topolska

1B- Mikołaj Wilk

1C- Nikodem Sacha

2A- Mikołaj Juszczak

2B- Michał Wolf

2C- Lena Rysz

2D- Julia Strzelczyk

3A- Wiktoria Przybylska

3B- Mateusz Pelczar

3C- Maksymilian Cierpisz

3D- Stanisław Rapa

Najlepsi czytelnicy otrzymali nagrody niespodzianki i brawa od całej klasy.

Statystyka wypożyczeń według klas.

Lp

Liczba wypożyczeń