Narodowe czytanie „Balladyny’’ Juliusza Słowackiego

Wpisane przez: p. D. Dynowska
Utworzono: 07 październik 2020

Narodowe czytanie „Balladyny’’ Juliusza Słowackiego

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. Została zainicjowana w 2012 roku lekturą ,,Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza.

W tym roku wspólnie czytaliśmy ,,Balladynę” Juliusza Słowackiego. W naszej szkole czytali wszyscy uczniowie klas siódmych i ósmych wraz z nauczycielami: p. dyrektor Alicją Szepelak, p. Janiną Kozioł, p. Dorotą Dynowską, p. Anną Antoniuk, p. Beatą Ślączką, p. Elżbietą Klocek. Za piękne czytanie uczniowie dostawali oceny, ale była to też dla nich okazja do obcowania z pięknym językiem polskim.

,,Balladyna” Słowackiego powstała w epoce romantyzmu, w 1834 roku, a wydano ją po raz pierwszy cztery lata później. Balladyna to również imię głównej bohaterki wspomnianego utworu – nieszczęsnej kobiety, która poświęca wszystko, by osiągnąć cel. Utwór Słowackiego to opowieść o żądzy władzy i o dorastaniu do roli zbrodniarki. Nie przypadkiem imię głównej bohaterki nawiązuje do ballady, w której zazwyczaj pojawiają się motywy fantastyczne i elementy wierzeń ludowych.

Opracowała Maria Urba klasa VIId