Eksperyment "Jajko w butelce"

Wpisane przez: p. Katarzyna Szmyd
Odsłony: 1045

POTRZEBNE: gorąca i zimna woda, szklana butelka z szeroką szyjką, dwie miski, małe jajko na twardo, suszarka.

OPIS: gorącą wodę wlej do miski i włóż do niej butelkę. Trzymaj przez chwilę by powietrze znajdujące się w butelce nagrzało się. Następnie wyciąg butelkę z gorącej wody i włóż ją natychmiast do zimnej jednocześnie połóż jajko na szyjce butelki. Możesz lekko przytrzymać jajko by przylegało do szyjki butelki. Co się dzieje? Jak wyciągnąć jajko z butelki? (pod warunkiem, że wpadło w całości do butelki).
WYJAŚNIENIE: powietrze podczas ogrzewania zwiększa swoją objętość i wychodzi z butelki, natomiast gdy zaczyna się ochładzać to się kurczy i chce zostać w butelce. Jajko działa jak korek i przez to ciśnienie w butelce się zmniejsza i powoduje wessanie jajka do butelki.

Przewiń na górę