Propozycja zabawy dla Świetlicowych Skrzatów

Wpisane przez: p. Ewa Dereniowska
Odsłony: 685

gra astar

Gra stolikowa ,, Astar”.

Astar to kirgiska gra. Z powodzeniem można ją wykonać samemu.

Sposób wykonania: Z cienkiej tektury wyciąć dowolnej wielkości kwadrat lub prostokąt. Narysować na nim planszę do gry. Ołówkiem rozmieścić 41 kółek (np. obrysować monetę). Wszystkie linie pociągnąć flamastrem. Kółka łączymy liniami tak jak na zdjęciu. Na planszę dodatkowo możemy nakleić po 16 kolorowych kółek, np.: jeden komplet w kolorze czerwonym, drugi w żółtym lub innym. Do gry można użyć pionki lub np. guziki.

W grze biorą udział dwie osoby, każdy ma po 16 pionków. Należy je ustawić tak jak na zdjęciu. Gracze przesuwają pionki na sąsiednie, wolne pola w dowolnym kierunku, zawsze jednak wzdłuż narysowanych linii. Pionek przeciwnika zabiera się, jeśli można przeskoczyć przez niego na wolne pole, podobnie jak w warcabach.

Wygrywa ten, kto przeprowadzi 7 własnych pionków na dowolne pole w trójkącie przeciwnika lub ustawi swoje pionki, że nie uniemożliwi partnerowi dalsze ruchy.

Powodzenia!

Przewiń na górę