"Jemy, aby żyć..."

Wpisane przez: p. K. Rygiel-Hałucha

Podczas wykładu

W dniu 30 kwietnia 2014 r. uczniowie Kółka Przyrodniczo-Ekologicznego wzięli udział w wykładzie otwartym: "Jemy aby żyć, nie żyjemy aby jeść" prowadzonym przez pracownika PWSZ w Krośnie, dr nauk medycznych Panią Renatę Rabiasz. Podczas prelekcji poruszane były zagadnienia związane ze zdrowym żywieniem, omówione zostały przyczyny i skutki otyłości, zachowania prozdrowotne a także szeroko przedstawione zostały prowadzone badania naukowe dotyczące tego tematu. Problem nadwagi jest związany z coraz mniejszą aktywnością spędzania czasu wolnego a także z niewłaściwym odżywianiem się (nie spożywamy śniadań, spożywamy dużą ilość niezdrowej żywności, pijemy słodkie napoje oraz spożywamy tzw. fast foody). Statystyki wskazują, że liczba otyłych dzieci wzrasta w bardzo szybkim tempie, nie tylko w krajach bogatych. W USA epidemia otyłości przybrała niemal monstrualne rozmiary, a odsetek otyłych dzieci w wieku 6-11 lat w ostatnim czasie wzrósł trzykrotnie. W Polsce już 20% dzieci ma nadmiar masy ciała. Okazuje się też, że ilość dzieci z problemami masy ciała lawinowo wzrasta oraz to, że polskie dzieci tyją najszybciej spośród swoich rówieśników żyjących w innych krajach. Jest to problem globalny, dlatego zwracajmy uwagę na właściwe odżywianie.