Z życia szkoły

REGULAMIN ORGANIZACJI I FUNKCJONOWANIA KLAS SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 14 W KROŚNIE

W CZASIE EPIDEMII SARS-COV-2 – od 1 września 2020 r. uzgodniono i zaopiniowano pozytywnie przez
Radę Pedagogiczną i Radę Szkoły

w dniu 26.08.2020

jest dostępny Tutaj

Informacja dotycząca regulaminu i załączników ( w tym załącznika nr 1 dla rodziców uczniów) zostanie przesłana przez zakładkę WIADOMOŚCI w dzienniku elektronicznym LIBRUS przez wychowawców klas.

 

POBIERZ REGULAMIN TUTAJ

„Czternastka” w Monopoli 01.04. – 05.04.2019r

Wpisane przez: p. A. Szepelak
Odsłony: 870

monopoli 

               W dniach 01–05 kwietnia 2019 r. odbyła się druga wizyta dla uczestników programu ERASMUS+ “Appreciating our native culture and heritage with a focus on sport” / „Wartość dziedzictwa kulturowego ze szczególnym uwzględnieniem sportu”.  To kolejny projekt realizowany w Szkole Podstawowej nr 14 z Oddziałami Sportowymi i Integracyjnymi im. Polskich Olimpijczyków. Koordynatorem projektu jest strona irlandzka, a temat doskonale wpisuje się w specyfikę naszej placówki, a są to zagadnienia związane z szeroko pojętą kulturą, sportem i dziedzictwem (UNESCO).

             Tym razem delegacje złożone z 22 nauczycieli z Irlandii, Grecji, Chorwacji i Polski spotkały się we włoskim mieście Monopoli. Organizatorem spotkania była włoska szkoła I.C. M. Jones- O. Comes. Dla nauczycieli było to nowe wyzwanie, doświadczenie, które stało się źródłem wielu nowych bodźców i inspiracji. Wizyta umożliwiła  wykorzystanie w praktyce solidnej wiedzy teoretycznej oraz poszerzenie własnych horyzontów myślowych poprzez poznanie ludzi z różnych krajów i  kultur, z odmiennym sposobem myślenia. Nauczyciele   korzystający z wymiany międzykulturowej doświadczają za każdym razem  możliwości  własnego rozwoju osobistego, mają znaczący wpływ  na życie partnerskiej  szkoły,  jej środowiska i całej  społeczności. Pobyt miał charakter roboczy i rozpoczął  się  od spotkania z nauczycielami ze szkoły goszczącej oraz przedstawicielami wszystkich szkół biorących udział w projekcie. Gospodarze z Włoch zaprezentowali nam swoją placówkę, system edukacji, mieliśmy również okazję spotkać się z nauczycielami oraz uczniami.

         Ogromne wrażenie wywarła na nas zarówno uroczystość powitalna, jak i odświętny wystrój szkoły. Gospodarze przygotowali ciekawe prezentacje dotyczące nowoczesnych metod nauczania, międzyprzedmiotowego podejścia do tematów dziedzictwa kulturowego, relację z projektu „CLIL4children” z metodologią CLIL. Pierwszego dnia byliśmy również z wizytą w Urzędzie Miasta, a następnie uczniowie włoskiej szkoły wcielili się w rolę przewodników po urokliwych uliczkach Monopoli, przepięknego miasteczka zbudowanego z białego wapienia i marmuru, które ma niewątpliwie prawdziwie włoski klimat.

W trakcie wizyty mieliśmy okazję obserwować lekcje na temat włoskiej i apulijskiej kultury, dziedzictwa i sportu, pokazy tańców i muzyki lokalnej, lekcje robotyki, zajęcia sportowe, a także jednym z punktów planu było rozstrzygnięcie konkurs na logo projektu. Niezwykle ciekawa była wizyta w miejscowym Klubie Wioślarskim założonym w 1902 r., zapoznaliśmy się z przygotowaną prezentacją na temat sportu wioślarskiego, a także wzięliśmy udział w zajęciach z wioślarstwa.

               Harmonogram wizyty obejmował warsztaty kulinarne w typowo apulijskiej osadzie Masseria Vagone, w których aktywnie uczestniczyli nauczyciele z wszystkich szkół zaangażowanych w program Erasmus + . Mogliśmy wspólnie przygotowywać i degustować włoskie potrawy – taralli, panzerotti i orecchiette, charakterystyczne dla tego regionu.

           Gospodarze zadbali o to, byśmy – będąc w Monopoli –  mogli zobaczyć najpiękniejsze zakątki Apulii. Dzięki temu zwiedziliśmy nie tylko stolicę regionu – miasto Bari z okazałą romańską katedrą i imponującą fortecą, ale także znacznie oddaloną od morza Materę z kamiennym miastem Sassi. Obejmuje ono liczne, bardzo stare domostwa i groty drążone w skałach i wąwozach, gdzie jeszcze do połowy XX wieku mieszkali ludzie. Unikalny charakter Sassi sprawił, że miejsce to zostało wpisane na Listę  Światowego Dziedzictwa UNESCO, podobnie jak słynące z oryginalnego budownictwa typu „trulli” Alberobello.  Zwiedziliśmy również nadmorskie miasto Polignano a Mare, słynące z wysokiego, białego klifu i malowniczych grot.

         Pobyt w gościnnym Monopoli dostarczył nam wielu wrażeń artystycznych, estetycznych i kulinarnych. Cieszyliśmy się bliskością morza, atrakcjami turystycznymi, pysznym włoskim jedzeniem, a przed wszystkim towarzystwem zarówno naszych wspaniałych gospodarzy, jak i pozostałych uczestników programu. Międzynarodowe spotkania w ramach projektu Erasmus+ to czas dzielenia się doświadczeniem i przekazywaniem dobrych praktyk, wymianą wiedzy dydaktycznej, metod i form pracy, to okazja do poznania kultury, zwyczajów, tradycji innych narodów.

Wyjazdy w ramach programu Erasmus + to realizacja projektu, podnoszenie swoich kompetencji i umiejętności, ale również  możliwość poznania nowych ludzi, zawiązania nowych przyjaźni i  odwiedzenia ciekawych miejsc.

foto

 

Przewiń na górę