Wizyta w Stambule

Wpisane przez: Matylda Gronicka

W ramach realizacji 2-letniego projektu Socrates Comenius przedstawiciele uczniów i nauczycieli z naszej szkoły wzięli udział w ostatnim, podsumowującym projekt spotkaniu w szkole partnerskiej w Stambule (Turcja). Wizyta odbyła się w dniach 21 – 25 maja 2012 roku. Uczniowie polscy i włoscy przez tydzień mieszkali u uczniów z zaprzyjaźnionych tureckich rodzin, które poznaliśmy podczas poprzednich wizyt projektowych. Podczas wspólnie spędzonego czasu wzięliśmy udział w wielu spotkaniach podsumowujących dwuletni projekt. Zaprezentowane zostały wszystkie powstałe produkty: opowiadanie łańcuchowe Chain Story, książka kucharska z nagraniem video, wielojęzykowy słownik, płyta DVD z nagraniami hymnów, tańców i piosenek, foldery dotyczące charakterystyki krajów partnerskich, sławnych ludzi, najciekawszych miejsc do zwiedzenia, produkty powstałe podczas warsztatów rękodzieła artystycznego. Wszystkie produkty dostępne są w wersji opublikowanej oraz elektronicznej.

Podczas spotkania wzięliśmy udział w wielu prezentacjach tańców i śpiewów w wykonaniu uczniów polskich, tureckich i włoskich. Porównywaliśmy systemy edukacyjne naszych szkół, odbyliśmy szereg spotkań w celu ewaluacji projektu, wzięliśmy udział w warsztatach rękodzieła, mieliśmy okazję skosztować tradycyjnych potraw kuchni tureckiej oraz zwiedzić najpiękniejsze zabytki wpisane na Światową Listę Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

Podczas dwuletniej współpracy uczniowie mieli możliwość wykorzystania w praktyce umiejętność komunikowania się w języku angielskim co niewątpliwie stanowi wspaniałą motywację do nauki języków obcych. Wspólnie pracowaliśmy nad wieloma ciekawymi zagadnieniami poznając kulturę, obyczaje i historię Włoch i Turcji. Nawiązaliśmy wiele międzynarodowych przyjaźni, które pragniemy podtrzymać po zakończeniu projektu. Wszystkie produkty będą dostępne na stronie internetowej naszej szkoły oraz umieszczone w międzynarodowej bazie danych EST po podsumowaniu dwuletniej współpracy.