Wycieczka klasy 1B do Sanoka

Wpisane przez: p. P. Michalak

wycieczka14W dniu 2 czerwca 2023r. klasa 1B udała się na wycieczkę autokarem do Sanoka. Pierwszym punktem wycieczki było zwiedzanie Skansenu Sanok, a właściwie Muzeum Budownictwa Ludowego. Naszą podróż do przeszłości rozpoczęliśmy od zwiedzenia Miasteczka Galicyjskiego. Pan przewodnik niezwykle interesująco opowiadał o życiu mieszkańców naszego najbliższego regionu. Spacerując po Miasteczku mogliśmy zajrzeć do wnętrza apteki, domu lekarza, nauczyciela, zwiedzić Urząd Gminy oraz podejrzeć pracę zegarmistrza. Następnie udaliśmy się do starszej części skansenu, gdzie zapoznaliśmy się z kulturą i obyczajami Bojków i Łemków. Duże zainteresowanie wśród zwiedzających budziły dawne narzędzia i naczynia używane w domach naszych pradziadów. Obejrzeliśmy również remizę strażacką, domy mieszkańców Karpat i Pogórza Bieszczadzkiego oraz zobaczyliśmy wystawę zabawek, którymi bawiły się dzieci 100 lat temu. Dzieci miały okazje aby usiąść w ławkach dawnej szkoły i poznać jej wyposażenie oraz posłuchać opowieści na temat systemu nauczania z początków XX wieku. Po zwiedzaniu mieliśmy możliwość zdobycia doświadczenia pracy z gliną na warsztatach garncarskich. Zanim otrzymaliśmy glinę, dowiedzieliśmy się na czym polegała praca garncarza. Później samodzielnie wykonaliśmy gliniane przedmioty, które mogliśmy zabrać na pamiątkę. Kolejnym punktem wyjazdu było zwiedzanie bazy LPR Sanok. Dzięki uprzejmości taty ucznia z naszej klasy, który jest ratownikiem medycznym Lotniczego Pogotowania Ratunkowego mieliśmy okazję zwiedzić siedzibę bazy oraz zapoznać się ze sprzętem ratującym ludzie życie. Najwięcej emocji wzbudził śmigłowiec, który wyjechał do nas na platformie. Dzieci z wielkim zaangażowaniem słuchały opowieści pana Bartłomieja, a największą atrakcją była możliwość poczucia się jak prawdziwy ratownik i wejście do wnętrza śmigłowca. Ostatnim punktem było zwiedzenie bazy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz zobaczenie sprzętu, m.in. quadów, samochodów służących do poszukiwania osób zaginionych oraz dronów.  Wycieczka była bardzo ciekawa i bogata w nowe doświadczenia!