Konkurs "O czym śnią roboty?"

Wpisane przez: p. J. Pająk-Cieśla
Odsłony: 229

promoW grudniu 2023r. uczniowie uczęszczający na koło robotyki postanowili spróbować swoich sił w konkursie organizowanym przez Scriware pt. „O czym śnią roboty?” https://landings.skriware.com/pl-pl/pl/konkurs-skriware-2023-2024

Pracą konkursową miał być projekt 3D, który w swoim założeniu miałby na celu unowocześnienie robota, czyli zaprojektowanie i wydrukowanie kreatywnego modelu wspomagającego funkcje robota. W wyniku dużej ilości pomysłów na projekt konkursowy powstały drużyny: „Iniemamocni" oraz „The 5 Kings”, które zdecydowały się przygotować, wydrukować, przetestować oraz opisać własne pomysły w pracy konkursowej.

Do końca kwietnia, zgodnie z harmonogramem konkursu zespoły miały wykonać projekt, wydrukować elementy, połączyć z robotem i przetestować nowe funkcje robota w grupie młodszych uczniów lub rówieśniczej. Podsumowaniem projektu miała być prezentacja, w której zawarte byłyby etapy poszczególnych działań, sam projekt oraz jego przetestowanie. To wszystko udało się osiągnąć, ale nie bez trudu!

Zespół „Iniemamocni” w składzie; Piotr, Janek, Jasiek i Filip wykonali projekt przyczepy, która miała funkcjonować jako wizytówka robota-ogrodnika. Najtrudniej było zaprojektować obrożę w dwóch częściach pasujących do siebie. Projekt przerabiany był wielokrotnie, po pierwszym wydruku chłopcy wprowadzili korekty, druga wersja również okazała się zbyt ciasna i trudna do zapięcia. Niewłaściwy okazał się także kąt nachylenia dyszla łączącego obrożę z przyczepą. Metodą prób i błędów w końcu udało się połączyć wszystkie elementy. Prezentację dokonań zespołu przypieczętowała lekcja z młodszymi uczniami w klasie pierwszej, którzy programując trasę przejazdu robocika uczyli się segregowania śmieci do odpowiedniego koloru kosza.

Projektem modelu rączki z tacka zajmowali się uczniowie drugiego zespołu: „The 5 Kings”: Aleks, Paweł, Kuba, Alan i Mateusz. Początkowo trudno było im zaprojektować odpowiednią wielkość ręki z tacą dla robota. Pierwsze wydruki były zbyt małe i niedopasowane. Problemem był również uchwyt na szyję robota. Następnym krokiem było zaprojektowanie tacki i dopasowanie jej do rączki robota. Wydrukowany projekt tacki posiadał bolec, który dopasowany do rączki z otworem stworzył stabilny element, niestety taca była przechylona. Kolejne poprawki pozwoliły osiągnąć oczekiwany rezultat i robot podczas ruchu mógł przewozić na tacy różne przedmioty. W testowaniu projektu pomagali uczniowie klasy 1B, którzy podczas zabawy z robotem losowali obrazki produktów i programowali drogę robota, aby ten dowoził wybrany element do odpowiedniego piętra piramidy.

Spełniliśmy wszystkie wymagania, teraz czekamy na efekty naszych działań. Zobaczcie galerię zdjęć:

foto1

Przewiń na górę