Wizyta gości z Turcji i Włoch

Wpisane przez: p. M. Gronicka
Odsłony: 3922
      W ramach realizacji projektu unijnego Socrates-Comenius Szkoła Podstawowa nr 14 w Krośnie gościła przedstawicieli wydziału edukacji, dyrekcję, nauczycieli i uczniów z partnerskich szkol ze Stambułu i Sycylii. Wizyta miała miejsce w dniach 23-28 maja. Realizując projekt „Stworzenie Wielokulturowej Perspektywy na Nasza Świadomość Europejską” młodzież i nauczyciele wzięli udział w licznych spotkaniach i zajęciach. Uczniowie ‘14-tki’ oraz ich rodzice i nauczycieli powitali gości kolacją, na którą przygotowali tradycyjne polskie potrawy. Podczas spotkania odbył się pokaz tańców ludowych krajów partnerskich oraz prezentacje multimedialne dotyczące kultury i zwyczajów Turcji, Włoch i Polski. W kolejnych dniach mieliśmy zaszczyt gościć u Pana Prezydenta Bronisława Barana, który przedstawił zabranym prezentację multimedialną dotyczącą historii, przemysłu i bogactwa kulturowego naszego regionu. Przedstawiciele szkół partnerskich zwiedzili krośnieńską starówkę, Muzeum Podkarpackie i Muzeum Rzemiosła. Podczas tygodniowego pobytu zorganizowaliśmy również wycieczkę do Krakowa i w Bieszczady do Soliny. Zarówno Turcy jak i Włosi byli pod ogromnym wrażeniem naszej architektury, bogactwa kulturowego, piękna krajobrazu, a przede wszystkim serdeczności i gościnności Polaków. Pomiędzy uczniami z trzech krajów nawiązały się bardzo szybko przyjaźnie, zniknęły bariery językowe i kulturowe co wpłynęło na wspaniałą atmosferę wizyty.
W ostatnim dniu programu zaprosiliśmy naszych gości do Haczowa, gdzie zwiedziliśmy zabytkowy kościół wpisany na listę UNESCO, a następnie zorganizowaliśmy warsztaty rękodzieła. Praca uczniów i nauczycieli przyniosła fantastyczne efekty w postaci oryginalnych wyrobów z bibuły. Wspólnie spędzony tydzień zakończyliśmy oficjalną kolacją i wymianą regionalnych upominków, które zostaną umieszczone w budowanym przez nasze kraje Muzeum Europejskim. Oprócz spotkań, wycieczek i prezentacji miały miejsce również liczne spotkania grup projektowych poświeconych omawianiu realizacji założeń projektu. Wśród naszych produktów będą: książka, album z przygodami bohaterów z trzech partnerskich krajów którzy wędrują po Turcji, Włoszech i Polsce i poznają ich geografie, kulturę i tradycje, płyta DVD z nagraniami tradycyjnych pieśni i tańców, książka kulinarna z przepisami na charakterystyczne potrawy, słownik wielojęzykowy z popularnymi zwrotami i słówkami, broszury informacyjne dotyczące sławnych ludzi, budowli historycznych i informacji geograficznych na temat każdego kraju, zebrane regionalne upominki zostaną umieszczone w Muzeum Europejskim Wspólna praca nad projektem przynosi nam dużo satysfakcji. Doszukujemy się podobieństw w naszych kulturach a jednocześnie prezentujemy naszą indywidualną tożsamość narodową. Jest to wspaniale doświadczenie dla wszystkich uczniów i nauczycieli oraz całej społeczności lokalnej związanej z naszym projektem. Ponadto dzieci i dorośli maja możliwość wykorzystania w praktyce swoją umiejętność posługiwania się językiem angielskim. Spędzone chwile są dla nas wszystkich motywacja do dalszej pracy oraz niewątpliwie początkiem wielu międzynarodowych przyjaźni.

foto.gif
Przewiń na górę